Yazoo HL T26-E4

Külső és belső átalakítások ...

Moderátor: navycolt

Válasz küldése
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Yazoo HL T26-E4

Hozzászólás Szerző: yazoo »

Heng-Long M26 Pershing átalakítása T26 E4-re
1.jpeg
Sikeresen újraindul a fórum, köszönet mindenkinek, aki tett érte! :bravo
Az időközben elkészült harcjárművünket igyekszem bemutatni, mert e-nélkül valami hiányérzet maradt bennem. Több kisebb felvonásban, és persze ahogy adódik rá alkalom így nyáridőben. Az eleje lesz az unalmasabb.
Az átalakítás amolyan másodlagos projektnek indult, amerikai harckocsi csak a Fiam kedvére lett megvásárolva még régebben. A szétszerelést már Ő végezte. Bevezetés a modellezésbe, valami ilyesmi járt a fejemben. A haspáncélt kijavítgatta. A HL-féle akkutartót megszüntette, a fenék hibáit befoltozta. Készítettem bele egy fém alaplemezt 1,5 mm-es alulemezből, ezt ragasztással és csavarozással összeerősítette, és a külső nyomait tapaszolással, csiszolással eltüntette. Aztán egyéb tennivalók miatt alábbhagyott a dolog, és félre is lett téve az egész csomag. Én pedig a hídvető projekten dolgoztam. Ahogy a végére értem, persze zavart a félbehagyott páncélos szétszerelt állapota, és újra előszedtem. :)
Nagyobb dolgokat nem terveztem, de szokás szerint elkapott a gépszíj. :-D Az amerikai technika nem nagyon érdekelt, de ahogy belefogtam, már kezdtem megkedvelni. Kezdetben egy szett fém lengőkar – kerék – lánctalp csomagot szereztünk be, majd belekerült egy feljavított, meglassított acélfogaskerekes hajtás.
2.JPG

Mivel ez precíz működése ellenére túl zajos lett, más megoldás után néztem, TANK-R mester ötletét ( :jo ) lenyúlva így került a választás az 540-es motorokra és a külön lassítóáttételekre. 1:18,8 arányút számoltam, mert pont nem volt beszerezhető akkor kész egység. Így viszont kényelmesebben tudtam a megfelelő motort kiválasztani, két 80T-s Krun szénkefés motort.
3.JPG

Ezek 7,4 V-on 5400-as (tehát alacsonyabb) fordulatúak, mint mondjuk a 21T-s, mert azé 20000, viszont ennek a nyomatéka nagyobb, áramfelvétele alacsonyabb. A motor és a hajtás összeépíthetősége miatt egy alu adaptertárcsát készítettem közéjük. A szöghajtás házát nyomtattam, esztergált tengelyek kerültek bele, csapágyazva, és 1:1 arányú kúpkerekek.
4.png
5.JPG
9.jpg
10.JPG

A hajtás háza lezárható, így kényelmesen lehet kenőanyagot használni. És persze a maga sima, zümmögő hangján szépen, erőteljesen dolgozik.
A kihajtások közé a két motorszabályzó egységnek egy közös dobozt nyomtattam, amit a meghagyott régi kihajtásrögzítő csonkokra illesztettem.
6.JPG
7.JPG
8.jpg
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Re: Yazoo HL T26-E4

A fém lengőkarkészlethez torziós rugózást készítettem a lehető legegyszerűbb megoldást választva. Fém tengelyt kaptak a karok, illeszkedve a feldörzsárazott lengőkarok csavarhelyekhez. A tengelyek külső végébe menetet fúrtam a lengőkarok rögzítéséhez, a belső végénél pedig egy kb. 1 mm-es keresztfuratot készítettem, ide akad a torziós rugó 90 fokban meghajlított vége. A rugó másik végét ívesen visszahajlítottam, és a fenéklemezhez csavaroztam.

11.jpg

A dolog jól működött, a gond a feszítő keréknél volt. Ismert, hogy a Pershing láncfeszítése kicsit más a megszokottnál, itt az első futógörgő, és visszafordító görgő egy himbarendszerre van építve. A takarékos kínai elemek kicsit darabosan működtek, egy csavar szolgált tengelyként. Ide esztergáltam egy csavart, ami az illeszkedő résznél sima, nem menetes. A torziós rugót pedig az első futókeréktől kiszedtem, és átépítettem a visszafordító kerék tengelyéhez. Így mindjárt rendezettebb mozgást kaptam. Már némi festésen túl is voltam, összefelé szereltem a futóművet, mikor feltűnt, hogy a felső vezetőgörgőknél valami nincs jól. Minden futógörgő pár között a felső sorban egy visszavezető görgőnek kell lennie, pont középen. Ehelyett az első kis kerék előbbre helyezkedik, sőt bizonyos helyzetben bele is ér a nagy visszafordító kerékbe. Egy sor fotó átböngészése után vált világossá, hogy ez csak a Heng-Long modelljeinél van így. :o A megoldás egyébként egyszerű, a felső görgő tengelyének öntvény tartócsonkja ezen a helyen dupla, egyik tengely a görgőé, másik tengely a lengéscsillapító felső forgáspontja. A felragasztott csonkot le kellett feszegetni, és a két oldalt felcserélni. Így minden azonnal a helyére került. :D

12.jpg
13.jpg

Ez a Heng-Long-nál így kerül összeszerelésre valamiért. A használati utasítás képein azért helyesen van. :o A kihajtás motorjainak nyomtattam egy kengyelt, ami stabilabbá teszi a hajtómű helyzetét a testben.

navycolt
globális moderátor
globális moderátor

Hozzászólás Szerző: navycolt »

Mondhatnám azt, hogy talán egy Tamiya alváz kevesebb vesződséggel járna, de a egyfelől a Tamiya nem forgalmazza most a Pershinget, másfelől biztos vagyok benne, hogy számodra komoly keserűséget okozna, ha nem te oldanád meg a gondokat, és abban is biztos vagyok, hogy százszor jobb minőségben és valósághűbben gyártod majd le, mint a legprofibb modellgyártó. :D

Izgatottan várjuk a folytatást!
"Frászt!"
(McAuliffe tábornok, Bastogne, 1944. XII. 22.)

Tam
iya: M26, TigerB, M4E8, PZIV, PZVG, TigerE, KV1, KV2, M51,TigerE(late), Jagdpanther, M1Abrams, M551Sheridan, Centurion, TigerE(DAK)
Hooben: T-55A
Hessler: T34/76

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Köszönöm! :) Minden tiszteletem a Tamiyáé, szerintem játszhatóságban a legjobbak, legalábbis a saját JS-2 tapasztalatom szerint. Találkozók után már semmit sem kell megjavítanom, de a többi tankomnál is csökkenőben a gyenge pontok száma.
A Heng-Long érdeme, hogy munkára sarkallja az arra fogékonyakat. Tulajdonképpen sosem róttam fel negatívan az előkerülő érdekességeket, mert olykor szinte szándékosságot érzek mögötte. Nagy „motivátorok”. :D

A löveg hátrasiklás építésekor kezdett megfogalmazódni bennem, hogy talán nem az eredeti M26 változatot kellene megépíteni. Már előtte kiszúrtam egy hosszabb lövegcsövű változatot, de nem akartam Szuper-Pershinget építeni, mert ezt már többen megtették. Aztán keresgélés után találtam meg a T26-E4 verziót, ami tulajdonképpen a Szuper-Pershing, de nem az a konkrét darab, ami egyedileg lett pótpáncélozva, plusz löveg ellensúlyokkal, teleszkópokkal ellátva, hanem ennek a sorozatban gyártott utódja. Igaz, ez egy sikertelen széria volt, mindössze 25 db készült belőle. A nehéz löveg miatt nem vált be, közel 2 tonnával nehezebb és lövege több mint 1,5 m-el hosszabb az M26-nál, miközben motorja nem változott. Későbbi fejlesztés a T-32, egy futógörgővel több beépítésével a talajnyomást csökkentették, a frontpáncélt erősítették, megszüntették a homlokgéppuskát, tömege 10 tonnával növekedett, de motorja 770 lóerős, a korábbi teljesítmény másfélszerese. Végül ez is csak prototípus maradt.
Miután a döntés megszületett, és a Fiamnál is átvittem, (mégis csak az Ő harcjárműve :D ) megkezdődhetett a típus egyedi jellegének kialakítása.
A testen alapvetően nem sok módosítás kellett, inkább kisebb feljavítások. Például a homlokgéppuska.
Beragasztott fedelét kioperáltam, és nyomtattam helyette egy másikat, amiben a géppuska gömbjének helye is benne van, belülről egy másik fedéllel rögzíteni is lehet. A gömb egy kilágyított, átfúrt csapágygolyó. Mozgatásra kapott egy nanoszervót. A perforált lángrejtő csőre belülről zöld lézermodult építettem. A csőbe (2,3 mm átmérő, egy régi mini tollbetét) a modul leesztergált lencséjét toltam be. A lövés így igen látványos.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.0.JPG
7.JPG
8.jpg
9.jpg

navycolt
globális moderátor
globális moderátor

Hozzászólás Szerző: navycolt »

Úh, ez a változat nagyon jó döntés, az infrajeladó bakját én a helyedben közvetlenül a csőszájfék mögé tenném, így tankcsatánál a pálya bármely részéről közvetlen közelről tüzelhetsz az ellenfél érzékelőjére :D
"Frászt!"
(McAuliffe tábornok, Bastogne, 1944. XII. 22.)

Tam
iya: M26, TigerB, M4E8, PZIV, PZVG, TigerE, KV1, KV2, M51,TigerE(late), Jagdpanther, M1Abrams, M551Sheridan, Centurion, TigerE(DAK)
Hooben: T-55A
Hessler: T34/76

TANK-R
fórum veterán
fórum veterán

Hozzászólás Szerző: TANK-R »

VÁAUÚ! Újra építés újra lendületben :D Örülök, hogy újra éled a Fórum és újra egy Yazoo gép! Szerintem sem annyira rossz alap a HL (legalábbis nekünk) a "néhai" M47-es is arra épült és "némi" feljavítás után remekül működött :) Mondjuk én a második verzió Tamiya alvázán is találtam átalakítani valót :-D például a Tiédhez hasonló rugózást, bár a Tamiya feszítő megoldása korrektebb a HL-nél. Amúgy a Konradnál még kapható az az 1:18-as áttételű motor amit én használok és nem is horror áron...azt hiszem 5000ft. alatt vettem :) Kíváncsian várom a folytatást...egy "amcsi ócskavasból" is lehet nagyot alkotni :D
Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)
IS-3 JoszifAz új projekt

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Köszönöm!
Vitathatatlanul előnyös lenne a hosszú cső :) , de csatarendszert nem terveztem bele. Legalábbis egyenlőre.
A tank építésekor pont nem volt elérhető a Conrádban az a bizonyos hajtóműves motor, azért döntöttem a külön épített mellett.
Azt azért el kell mondanom Csabi, hogy sokszor megnézegettem az építéseidet a jó ötletekért! :o :jo

TANK-R
fórum veterán
fórum veterán

Szia Mester! Ez utóbbi kölcsönös, én most az IS-2 lövegcső rögzítődet nézegetem ihlet merítés gyanánt :D További jó "építkezést" :)
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
IS-3 JoszifAz új projekt

TANK-R
fórum veterán
fórum veterán

...ja! Még valami. Én a lengőkar perselyezést masszívabbra csináltam ha már játszós :D
b_201504221815205339.jpg
b_201505171735241912.jpg
b_201505171740018015.jpg

Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
IS-3 JoszifAz új projekt

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

A tengelyek csapágyazásába nem fektettem ennyit, még maradt a műanyag. Az idő majd megmondja, hogy kívánja-e a perselyezést. :)

Ami a típus kiválasztásánál legjobban megfogott, az a hosszú lövegcső. :-D A saját elgondolású hátrasikló mechanika kigondolásához alap volt, hogy egy újra lesz szükség, a meglevő Pershing csőben nem láttam fantáziát, se kedvet az átalakításához. Az eredeti cső felülső részén egy szép hosszú horony volt végig, ezt is bele kellett kalkulálnom.
A csövet alumíniumból esztergáltam ki, elkészítettem a furatot, ami szép kis feladat volt az én gépemen. Egy saját készítésű hosszú fúrót használtam a célra. A cső hossza persze a látható mérettől nagyobb, hiszen a mechanika belső részében is van működő szakasza.

1.jpg
3.JPG
2.JPG

Az elejére elkészült a csőszájfék illesztésére szolgáló átmérő, a hornyot pedig egy átköszörült fúróval marógépen készítettem.

4.JPG

Sajnos mikor a fórum képfeltöltése szünetelt, magam is sokkal kevesebb fotót készítettem, most alig találok párat.
A csőszájféket szintén alumíniumból esztergáltam, de három részből készült, így sikerült csak a geometria kialakítása. Reszelgetés után ragasztottam össze a részeket, majd kapott felületkezelést.

5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.jpg
9.JPG
10.jpg

TANK-R
fórum veterán
fórum veterán

Üdv Kolléga! Szemet gyönyörködtető kivitelezés :bravo A csőfúrás "kínjait" mélyen átérzem :D
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
IS-3 JoszifAz új projekt

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

A Pershing páncéltest esetében a szokásos „ajtók nyithatóvá tétele” dolog kicsit nagyobb falat. A két elülső búvónyíláson kívül tele van nyitható rácsokkal, nagy szerszámosládákkal.
Végül a két elülső búvónyílást nyithatóvá tettem, sikeresen kimetszve az ajtókat, miközben a test maradó része nem sérült. Alulra szegélyt ragasztottam, a zsanérokat nyomtattam, pótolva alul a testből kivágott részt is és megkapta a torziós rúd imitációját. Elkészítettem a periszkópokat védő fém kereteket és a kihajtható fogantyúkat.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.jpg
5.JPG

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Hátul a nyolc szellőzőrácsot kifűrészeltem és nyomtatott darabokra cseréltem, míg a testen a zsanérok megmaradtak, és nyitható lett mind. Belülről átlátszó fóliabetéteket ragasztottam a testre, azért a por csak ne menjen be mindenhol. Funkciója csak az egyik hátsó ferde rácsoknak lett, alá kerültek biztosítékok és a kapcsoló.
A test két oldalán 3-3 láda van elhelyezve, ezekre fémlemezből új fedeleket készítettem, rájuk pedig a forgatható, lakatfüles zárófogantyúkat. A nyithatóságot mellőztem, itt már a test merevsége csökkent volna. A középső láda teteje egyenes, míg az első előrefelé, a hátsó hátrafelé lejt. A Heng-Long ez utóbbit nem így készítette, ezért levágtam a fedelet, és a megfelelő szögben ragasztottam vissza. A ládák oldalába két-két sor „U”-alakú akasztót építettem, bizonyára kötelek rögzítésére szolgál. A motor fölött egy kis fedél van középen, amin egy nyúlvány volt, talán géppuskaállvány, de ezt megszüntettem, mert nem láttam sehol ilyesmit.

11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.JPG
15.JPG
16.JPG

TANK-R
fórum veterán
fórum veterán

Szia Kolléga! Látom szépen alakul a részletekben történő elmerülés :D Az a kis csonk amit megszüntettél úgy emlékszem a HL-nél az RC antenna tartója volt. Szépek a ládafedelek...és persze megint a nyomtatott rácsok :D (Ez a technika nekem úgy tűnik kimarad :-) legalábbis saját kivitelezésben) Kíváncsian várom a folytatást, jóépítkezést :jo
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
IS-3 JoszifAz új projekt

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Hosszas szünet után folytatom a Pershing bemutatását, főleg mert most érek a kellemesebb részekhez.
Tagadhatatlanul nekem a mechanikus részek a kedvenceim, és persze a szokatlan megoldások a maguk buktatóival együtt. :-D
Mindjárt egy ilyennel is kezdem, a toronyforgatással. Először a HL gyáriját hagytam volna, de megláttam Csabi mikromotoros verhetetlen egyszerűségű kivitelezését a JS-3-on, és én is ebbe az irányba indultam. Főleg a kis helyigény jött kapóra. Végül készítettem egy szép, finom mikromotoros kivitelt, ami túl precíz lett végül, és áldozatul esett a fröccsöntött HL fogaskoszorú apró hibáinak, a nem szabályos köralaknak, és bár felesztergáltam a felfekvő felületeket, a fogazott résszel nem volt mit tennem. Ezután aztán módosítottam, és elkészítettem a Csabi féle huzalspirálból készített csigaorsót, ami megbízhatóbban működött. A jobbtól tanulni sosem szégyen. :D

1.jpg
2.jpg

A torony átalakítását néhány külső finomítással kezdtem. Elsőnek elkészítettem a keresőlámpát, egy rudazatra szerelve, mozgathatóan, a LED vezetékeit átfűzve a tartócsövön. A testet alumíniumból esztergáltam. A parancsnoki kupola periszkópja előtti iránymutató nekem valahol elveszett, de rézből készítettem egy kicsit jobbat. Egyúttal a periszkópüvegeket átlátszóvá tettem, plexidarabokból reszeltem, és a kivágott nyílásokba ragasztottam.

3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.jpg

A lövegkezelő ajtajára imitáció helyett valódi rugókat szereltem. A két antennatartót kiegészítettem. A torony oldalsó kis ajtaját nyíthatóvá tettem, a lövegkezelő ajtaján át elérhető kis karral lehet nyitni-csukni.
A pótlánctalp szemeknek tartót készítettem.

9.JPG
8.JPG
7.JPG

Válasz küldése

Vissza: “Átalakítások”