T-34 feliratok

Tankok történelme és technikai leírások

Moderátor: navycolt

T-34 feliratok

HozzászólásSzerző: Sherman » kedd márc. 06, 2018 10:59 am

A tudós társaság és a bizottság véleményét szeretném kikérni, hogy ez a fotó lehet-e autentikus, eredeti, fotóshop mentes, avagy valami tákolt, összerakott, netán rajzolt vagy festett, kép-e?
Kép

Wikiszótár szerint létezik ez a szó.
https://hu.wiktionary.org/wiki/%D1%80%D ... 0%BD%D0%B0
Sherman
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1671

Re: T-34 feliratok

HozzászólásSzerző: Enemy » csüt. márc. 08, 2018 4:32 pm

Kamunak biztos ,hogy nem kamu

http://waralbum.ru/47063/

Ez a a Goan féle felírat ?

Tény ,hogy a "родинy" felírat többször jelenik meg ,de ezek szerint Józsi bácsi sem hibázott.
------------------------------
Enemy
Jagdtiger (#201) s.Pz.Jäg.Abt.512
Tiger I (#1313 )LSSAH
KV 1c 42 (Кутузовeц )
Königstiger (#333 )LAH s.Pz.Abt.501
Panther(# 334 ) 12.SS pz rgt. HJ
Enemy
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1140

HozzászólásSzerző: navycolt » csüt. márc. 08, 2018 4:55 pm

Ennek néhány hónapja utánajártam (kifaggattam egy orosz tolmácsot :-)).

A Rodina szó szülőhelyet, szülőhazát jelent.

A Za rodinu kifejezés ennek a ragozott változata, jelentése "a hazáért", "szülőföldért".

Ám úgy, ahogy Józsi bácsi írta, helytelen. Za rodina nincs. vagy Rodina (haza), vagy Za rodinu (hazáért).
"Frászt!"
(McAuliffe tábornok, Bastogne, 1944. XII. 22.)

Ta
miya: Pershing, TigerB, ShermanE8, PzIV, PantherG, Leopard 2a6, TigerE, JS-2, Jagdpanther, KV-1, KV-2, JagdPZIV, Sherman M51, TigerE
Hooben: T-55A
Taigen: T-34/85
navycolt
moderátor
moderátor

Válaszok: 1199

HozzászólásSzerző: Sherman » csüt. márc. 08, 2018 10:26 pm

Na pont ezért kérdeztem rá én is, szinte csak rodinu feliratot találtam ezen kivétellel. Természetesen Tamiya bá is tévedhetett, mindazon által a modellezésben elég maximalista volt és minden munkáját igazolni tudta fényképekkel. Vagy személyes tapasztalataival, hiszen rengeteg harckocsi múzeumban járt és rengeteg roncsot látott.
Elképzelhetőnek tartom hogy egy könyvében kiadványában van kép "za rodina" feliratos tankról. Akkor a harckocsizóknál a mész és pemzli volt a felirat készítés feltétele, nem a nyelvtan helyes ismerete.
Azért mindenki tudja, hogy még a nyolcvanas években is volt olyan sorozott szovjet katona Magyarországon, akit itt tanítottak meg oroszul a bajtársai. (az ugyanis nem volt követelmény náluk)
Persze Goan-nak igaza volt abban, hogy olyanná alakította a tankot amilyené szerette volna, elvégre is ő nézegeti napról napra. Tehát csak a kíváncsiság hajtott a kérdésben.
Sherman
fórum veterán
fórum veterán

HozzászólásSzerző: Enemy » pén. márc. 09, 2018 6:24 am

Igen,
Goan precizítása csak Navy ,tank modell gyűjtésiszenvedélyével vetekedhet :D

Én is találtam véletlen egy fotósorozatot a saumuri T-34/76 ról amin ki volt nyitva a hátulján a kerek kis ajtó.Jeleztem is Gonnak ,hogy az fehér.
Hát,utána megcáfolhatsttlanul bebizonyította ,hogy azok szerencsétlen franciák mindent összemázolnak.Nagyon sok képet átnézve arra jutottunk ,hogy talán a gyárban fehérre lefestett T-34 eseknek lehetett fehér a motortere.

Üdv:
------------------------------
Enemy
Jagdtiger (#201) s.Pz.Jäg.Abt.512
Tiger I (#1313 )LSSAH
KV 1c 42 (Кутузовeц )
Königstiger (#333 )LAH s.Pz.Abt.501
Panther(# 334 ) 12.SS pz rgt. HJ
Enemy
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1140

HozzászólásSzerző: Lipi » pén. márc. 09, 2018 9:24 am

Bocsánat srácok, hogy belepofázok..... :)
A KV-mon a felirattal bizony én is gondban voltam. Hiába tanultam 5 évig az oroszt, azaz inkább csak tanították, de úgylátszik meddő munka volt. (szegény orosz tanárnőnk :D)
Tudtam, hogy feliratként előszeretettel használták a kedvelt csatakiáltásukat: A hazáért! De a lefordítás nem volt egyértelmű nekem sem. Végül megoldottam. A szomszédunkban lakik egy fiatal oroszból ideköltözött sportoló srác, a szüleivel együtt. A szülők alig beszélnek magyarul. Elmondtam a srácnak, hogy mi a helyzet, ő pedig megkérte a szüleit, akik leírták nekem. :-D Gondoltam, ha valaki, akkor ők biztosan tudják a helyes feliratot?! Szóval így lett Za rodniy. (bocsánat de nincsenek ciril betűim, a lényeg a végén az Y)
Mindazonáltal érdekes ez a fotó is. Az jutott eszembe, hogy ha megnézzük, itt nincs ragozás, hiányzik a - Za. Csak spontán annyi van rajta, hogy szülőföld, haza. Mi van ha arra gondolt az a harcoló orosz tankista, hogy számára ez az orosz tank jelent egy darabka szülőföldet? Tehát nem azt akarta mondani, hogy a hazáért harcol éppen, hanem hogy azzal a tankkal elhozott egy kis darab orosz anyácskát. :) Így, viszont helyes az írás, és mindkét verziónak van helye.
"Az én osztagomnál a veszteség mindig nagyon magas......A győzelmet olcsón nem adják!" (A halál 50 órája)

HL Pzkpfw VI Tiger
HL KV 1 (Kliment Vorosilov)
HL-Torro T 34/85
Gaz 66 1:16 (készülőben)
Lipi
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 119

HozzászólásSzerző: navycolt » pén. márc. 09, 2018 5:52 pm

Sherman írta:Na pont ezért kérdeztem rá én is, szinte csak rodinu feliratot találtam ezen kivétellel. Természetesen Tamiya bá is tévedhetett, mindazon által a modellezésben elég maximalista volt és minden munkáját igazolni tudta fényképekkel. Vagy személyes tapasztalataival, hiszen rengeteg harckocsi múzeumban járt és rengeteg roncsot látott.
Elképzelhetőnek tartom hogy egy könyvében kiadványában van kép "za rodina" feliratos tankról. Akkor a harckocsizóknál a mész és pemzli volt a felirat készítés feltétele, nem a nyelvtan helyes ismerete.
Azért mindenki tudja, hogy még a nyolcvanas években is volt olyan sorozott szovjet katona Magyarországon, akit itt tanítottak meg oroszul a bajtársai. (az ugyanis nem volt követelmény náluk)
Persze Goan-nak igaza volt abban, hogy olyanná alakította a tankot amilyené szerette volna, elvégre is ő nézegeti napról napra. Tehát csak a kíváncsiság hajtott a kérdésben.

Szerintem kevés olyan nemorosz szovjet katona élhetett a negyvenes évek Szovjetuniójában, aki az orosz nyelvet csak hézagosan, de a cirill betűket jól ismerte. De ha még igy is volt, azt végképp kizártnak tartom, hogy az alakulat parancsnoka, vagy a politikai tiszt nem javítatta volna ki azonnal... :o

Kieg: szemben az otthonról hozott kompakt gépekkel felszerelt, mindent őrjöngve dokumentáló német katonákkal, a szovet átlagbakáknak elvétve sem volt fényképezőgépük. A hivatásos szovjet haditudosítók képei viszont szigorú cenzúra után jelenhettek csak meg. Nehezen hiszem, hogy átment volna a kor cenzorain egy rossz helyesírással kipingált tank.
"Frászt!"
(McAuliffe tábornok, Bastogne, 1944. XII. 22.)

Ta
miya: Pershing, TigerB, ShermanE8, PzIV, PantherG, Leopard 2a6, TigerE, JS-2, Jagdpanther, KV-1, KV-2, JagdPZIV, Sherman M51, TigerE
Hooben: T-55A
Taigen: T-34/85
navycolt
moderátor
moderátor

Válaszok: 1199

HozzászólásSzerző: Sherman » pén. márc. 09, 2018 9:59 pm

navycolt írta:Szerintem kevés olyan nemorosz szovjet katona élhetett a negyvenes évek Szovjetuniójában, aki az orosz nyelvet csak hézagosan, de a cirill betűket jól ismerte. De ha még igy is volt, azt végképp kizártnak tartom, hogy az alakulat parancsnoka, vagy a politikai tiszt nem javítatta volna ki azonnal... :o .

Ha mindenkinek kéne adnod egy forintot aki tud írni olvasni de a nyelvtant, helyesírást még csak nem is ugatja, szerintem sokba fájna neked. :-D Miért lett volna kivétel a negyvenes évek szovjet uniója?
Ebből látszik hogy nem voltál katona. :D
Amikor a szolgálati beosztás elkészítésére kaptam parancsot és közöltem, hogy nincs hozzá 14-különböző színű filcem, azt a választ kaptam, hogy oldjam meg. Ezek után megcsináltam egyszínű golyóstollal, ami ki is került a tablóra ahol mindenki láthatta. Kaptam egy parancsnoki figyelmeztetést, de a szolgálati beosztás maradt a falon.
Ha üzbég Ivánkának azt parancsolták, hogy mázoljon fel egy f"elíratott" :D a tankra, és ő ezt nyelvtanilag helytelenül tette meg, egy seggbe rúgáson kívül nem biztos hogy mást is kapott. Harctéren a szovjet parancsnoknak meg kisebb gondja is nagyobb volt mint egy felírat a tankon.

navycolt írta:Kieg: szemben az otthonról hozott kompakt gépekkel felszerelt, mindent őrjöngve dokumentáló német katonákkal, a szovet átlagbakáknak elvétve sem volt fényképezőgépük. A hivatásos szovjet haditudosítók képei viszont szigorú cenzúra után jelenhettek csak meg. Nehezen hiszem, hogy átment volna a kor cenzorain egy rossz helyesírással kipingált tank.

De hát azt senki nem mondta, hogy Józsi-bá egy szovjet propaganda fotóról vette az ötletet.
Lehet, hogy egy Tigristankokról szóló kiadványában volt egy kilőtt T-34 fotó (Német baka készítette) jól látható felirattal.
De ismétlem nem vitát generálni szeretem volna a topikkal. Ha én készítettem volna a tankot, és utána néztem volna a feliratoknak, én is azt raktam volna fel amiből többet találok. Azt pedig senki nem vitatja hogy za rodinu feliratból volt több.
Sherman
fórum veterán
fórum veterán

HozzászólásSzerző: goan » szomb. márc. 10, 2018 10:07 am

Anno futottunk pàr kört ès kiderült ilyen elìràs nem lehet. Egy éppen gügyögő ovodàs sem mondja a- val.
Aki süket nèma analfa bèta szellemi fogyatèkos volt az elöl rohant az akna mezőn...
Egy tankban ülő 4 bölcsèsz közül legalàbb egynek tudnia kellett hogy irjàk azt hogy a hazàèrt , mert ezt hallgatta egèsz èletèben.
Kép Kép 
Ezèrt retusàlnom kellett.

Kép 
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára goan szomb. márc. 10, 2018 5:11 pm-kor.
Tamiya : Tiger I , Sherman Easy Eight, King tiger , Su 152,
Hl Tiger I elmod, Torro t34/85, Trumpeter T34/76
goan
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 427

HozzászólásSzerző: Sherman » szomb. márc. 10, 2018 4:31 pm

goan írta:Egy tankban ülő 4 bölcsèsz

:-D :-D :-D :-D :-D

Már megbeszéltük Szolnokon :) , ha nem mondod, senki észre nem veszi. Én azt az egy fotót találtam fentebb, de még arról se tudtam eldönteni, hogy igazi-e.
Sherman
fórum veterán
fórum veterán

Vissza: Tankok történelme