Bunkerek

Világháborús épületek, bunkerek ...

Bunkerek

HozzászólásSzerző: Lipi » szer. ápr. 04, 2018 9:13 pm

Sziasztok ismét. :)
Noha a topik rövid leírásában szerepelnek a bunkerek is, de ezek valahogy eddig nem kerültek fel vagy nem készültek? :o
Így aztán gondoltam egy merészet, és eszembe jutott, hogy gyártanék pár bunkert is. A gyártási technika csak a fejemben létezett, nem tudtam, hogyan fognak viselkedni az anyagok, stb, így aztán készítettem egy prototípust, egy kísérleti példányt. Az így szerzett tapasztalatokat pedig szándékaim szerint felhasználom a többi példányhoz.
A majdnem végleges példánnyal a Temofeszten találkozhattatok már. Kísérleti darabnak nem akartam valami túlkomplikált, monumentális darabot, így aztán arra gondoltam, hogy egy egyszerű kis géppuskás bunkert készítek. A forma a klasszikus kerek, legömbölyített alak, amikkel sokat találkozhatunk minden bunker kapcsán. Először arra gondoltam, hogy gipszből öntöm ki a fő darabokat, aztán összeragasztom őket.....majd számot vettetem a lehetőségeimmel és sürgősen kivertem a fejemből ezt a megoldást (bár ha valakinek van hozzá ambíciója és kvalitása, megvan az az előnye, hogy sorozatban is gyárthatná őket). Aztán arra gondoltam, hogy az öntőformához esetlegesen használt hungarocellt felhasználhatom másképp is. Mi lenne, ha abból állítanám össze a falakat, és azt utána valahogy "bevakolnám"?! Így végül két gyűrűt vágtam ki hungarocellből, illetve egy kúposra faragott kis sapkát. Sniccer késsel faragtam ki a körülbelüli kúpolást, arra gondolva, hogy majd a borítást úgyis finomítom majd csiszoló vászonnal. Gyerekkori tapasztalatból már tudtam, hogy a sima felhordással felvitt gipsz a hungarocellről lepereg, leesik. De azt akkor még nem tudtam, hogy a kőművesek pont ez ellen használják a vakolatok alá a "rabic hálót", ami tulajdonképpen egy drótháló. Úgyhogy összeragasztottam az elemeket (figyelem, csak vízbázisú ragasztók amik sima vízzel oldhatók, moshatók! az acetonosok, amik csak oldószerekkel oldódnak megmarják, szétszedik a műanyagot!), kivágtam a lőréseket, majd a külsejét ragasztóval bekenve, ritka szövésű, nagy szemű kötöző gézt ragasztottam rá kívülről, ez volt az én rabic hálóm. Biztosra akartam menni, ezért egy hirtelen ötlettől vezérelve nem gipszet, hanem barkácsáruházakban kapható, gipsz alapú ragasztót kentem fel rá, amivel a mennyezeti, a fal és a mennyezet találkozásához való, dísz szegő léceket ragasztják fel...... Száradás után, amikor meghúzott a ragasztó, akkora repedések tátongtak a falon mint a Grand canyon.....ekkor álltam a legközelebb ahhoz, hogy kivágjam a kukába az egészet. :@
Azután még egyszer neki veselkedtem (a győzelmet olcsón nem adják). Vékonyabb rétegben az egészet átkentem modell gipsszel. És siker! Száradás után megvolt az egységes homogén felületem ami kellet, egy-két hajszál repedéstől eltekintve. Ezeket két után kenés eltüntette. Reszelővel, csiszoló vászonnal finomítottam a falakon, igazítottam a lőréseken. Az egészet lefestettem makett festékkel, nem olcsó mulatság, de vízfestékkel próbálkozva nagyon gyenge seszínű lett az egész. Alumínium lemezből kiszabva a csíkokat, keretet, pillanat ragasztóval összefogva majd lefestve csináltam egy szellőzőt a hátfalra. Drótból, illetve a szigetelésből csináltam géppuska csöveket a lőrésekbe, pillanat ragasztóval rögzítve őket. Az egészet átkentem matt lakkal, majd tanácsokra hallgatva koszoltam rajta grafit porral illetve közönséges virág földdel. A végeredmény:
Kép Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Nos röviden ennyi a kísérleti bunkerem története. :) A következő darabok koncepciója már körvonalazódik a fejemben, remélem nemsokára azok is a megvalósulás stádiumába lépnek és bemutathatom őket itt is és a találkozókon is majd. :D
"Az én osztagomnál a veszteség mindig nagyon magas......A győzelmet olcsón nem adják!" (A halál 50 órája)

HL Pzkpfw VI Tiger
HL KV 1 (Kliment Vorosilov)
HL-Torro T 34/85
WPL Gaz 66 1:16
Lipi
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 140

Re: Bunkerek

HozzászólásSzerző: denkmeyer » csüt. ápr. 05, 2018 7:11 am

Ászos!

Ha mélyebben érdekelnek a magyar bunkerek, ezt a könyvet nézd át: