Litze huzal

Litze huzal

HozzászólásSzerző: yazoo » hétf. márc. 19, 2018 9:42 pm

A Botond lámpavezetékeinél beszélgettünk a vékony vezetékek kérdéséről, és itt merült fel a "Litze huzal" .
(köszi Mamut! :) )
Ez egy vékony, speciális, zománcozott erekből sodrott huzal, a rádiótechnikában használatos ottani előnyös tulajdonságai miatt. A gyakorlatban a fülhallgatók, headsetek kábeleinél általában ilyen vezetéket használnak, a több huzal műanyag, jó esetben gumi, szilikon szigetelésű. A harmadik képen a 0,8 mm-es vezetékekhez képest látni a különbséget.

Kép Kép Kép

Aki már javított ilyesmit, biztosan összefutott vele. :)
Mivel vékony és hajlékony, a modelleknél is szerepet kaphat. :jo Az is igaz, hogy elég kellemetlen vele dolgozni. :? Hogy könnyebb legyen vele a munka, kicsit utánanéztem, és megosztok Veletek egy egyszerű módszert a forrasztására.
Ha szert akarunk tenni a vezetékérre, óvatosan kell hozzálátni, mert a mechanikai behatásoktól használhatatlan lesz, mint a képen is látni, húzásra szétfoszlik a rendezett sodrott ér.

Kép Kép

Az erek között vékony selyemszálak is vannak. Némelyik fajtájánál még hajszálvékony műanyag szigetelés is lehet.

Kép

Ez utóbbinál ezt legalább egy centire le kell húzni, mert ha hő éri, összezsugorodik, és oda az ér. A lenyúzott jó minőségű gumiszigetelés még sok másra is jó lehet egyébként.
A forrasztásra egy egyszerű módszer (nem az én ötletem! :D ):
Kell hozzá kevés denaturált szesz, és egy kis tégely, ami inkább szűk szájú és mély legyen.
Tégelynek (elhasznált! :D ) kispuska lőszer hüvelyét használtam, méretben is ilyesmiben kell gondolkozni. Fontos, hogy stabilan kell rögzíteni, mert ha felborul, abból nagy égés lehet (szó szerint! :( ). Én egy kis tokmányba fogtam.

Kép Kép

A technika a következő: A hüvelyt színig töltjük denaturált szesszel, meggyújtjuk, és a litze huzalt a lángba tartjuk. Amint a vége felizzik, - ez egy pillanat alatt megtörténik - gyorsan a tégelybe dugjuk (eloltódik), majd kikapjuk. Ezáltal a zománc leég a szálakról, a selyem is kiég, de nem károsodik a rézvezeték. Ezután már csak le kell ónozni a vezetékvéget.
Eredetileg az érvéget javasolták szétbontani,

Kép

nekem enélkül jobban ment, illetve mártáskor rögtön elfújni a lángot, szerintem nem kell, ha elég gyorsak vagyunk. A tégelynek mindig színig kell lenni, ellenkező esetben nem fog sikerülni.
A lángról még annyit, hogy szinte láthatatlanul ég, ezért tényleg nagy figyelmet igényel. :o

Kép
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 732

Re: Litze huzal

HozzászólásSzerző: Rongyosgárda » hétf. márc. 19, 2018 10:14 pm

Szia!

Én egy pár fülhallgatót javítottam és nem csináltam végig ezt a procedúrát. Simán ráforrasztottam az elvágott érre (megfogja a szigetelést is) és tökéletesen működött.
Drágább fülhallgatóknál is csináltam ezt.

szerk.: jut eszembe, az m16 légvédelmi gépágyúban is ilyen "madzagok" vannak, ugyanígy forrasztottam, jól működött...
feefirstman [kukac] gmail [pont] com
Rongyosgárda
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 320

HozzászólásSzerző: yazoo » kedd márc. 20, 2018 2:27 pm

Próbáltam én is leégetés nélkül. Valószínűleg huzalfüggő a dolog, mert egyiknél működik, de van ahol nem.
Ha nem, akkor még jól jöhet ez a módszer. :)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: mamut » szer. márc. 21, 2018 7:59 am

Gyertya lánggal próbálkoztam korábban, azzal szinte lehetetlen. Vagy elég a réz, vagy kormos lesz, vagy nem ég le szigetelés, és végül egyik esetben sem tapad rá az ón.
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 258

HozzászólásSzerző: Rongyosgárda » szer. márc. 21, 2018 9:05 am

yazoo írta: még jól jöhet ez a módszer. :)

Nem akartam bunkónak tűnni, tényleg nagyon jó a módszer.
Lehet, hogy a fülhallgatókban (mivel tömeggyártás) pont olyan van, amit lehet így forrasztani. Legutóbb egy Maxell Retro DJ-t javítottam így, annál úgy volt, hogy a hangszóró kimeneteket egy kis nyákról küldték szét és nyákra is szépen lehetett forrasztgatni.

Borszeszégő jó lehet?
feefirstman [kukac] gmail [pont] com
Rongyosgárda
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 320

HozzászólásSzerző: yazoo » szer. márc. 21, 2018 7:13 pm

Szerintem mindegy, milyen az égő, ennek a módszernek a lényege, hogy leégetés után azonnal belefojtjuk az edénykébe a véget, így nem tud elégni a réz, a pici kis láng pedig csak a végére hat.
Ha nem sajnálnám a Portoricói rumot, szerintem azzal is működne. :D :D :D
Amúgy én is ilyesmire gondolok, hogy a tömeggyártás miatt nincs idő előkészítésre, ezért valószínűleg már kijöttek más anyagú zománcozással, mint régebben. Rá kell próbálni. :)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: mamut » csüt. márc. 22, 2018 11:05 am

yazoo írta:Amúgy én is ilyesmire gondolok, hogy a tömeggyártás miatt nincs idő előkészítésre

Tudtommal van speciális forrasztószer, ami meg(le)oldja a problémát.
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 258

Vissza: Technológiák