Mini csőhajlító

Mini csőhajlító

HozzászólásSzerző: yazoo » szomb. okt. 14, 2017 7:02 pm

Egy újabb praktikus kis szerszámot szeretnék bemutatni. :) Tulajdonképpen egy ipari csőhajlító egyszerűsített és lekicsinyített változata. Esetemben a csőhajlító csak azért nem állja meg a helyét, mert most éppen tömör köracél hajlítására használtam.
Egy köracélt meghajlítani nem igazán bonyolult, vagy nehéz feladat, most annyi a különbség, hogy számított a pontosság, tehát a hajlítások sugara, a hajlítások szöge, távolsága, illetve a hajlítások íveinek egy síkban kellett maradnia. És persze a köracél felületének hibátlannak kellett maradnia, nem lehetett rajta satupofa, fogó lenyomata.
Ezért volt szükségem egy olyan szerszámra, amivel megfelelően el tudom végezni a hajlításokat, és akár később is használhatom majd más feladatokra.
A felépítése nagyon egyszerű. Egy mozgó és két álló görgős felület határozza meg a hajlítást. A görgők cserélhetőek és több pozícióban is elhelyezhetőek a feladatnak megfelelően. A palástfelületükbe a hajlítandó anyag keresztmetszetének megfelelő beszúrás készült.

Kép Kép Kép Kép
Kép Kép Kép Kép
Kép Kép Kép Kép
Kép Kép

A szerkezet nem bonyolult, a két vaslemez "kiflit" egy M8-as hosszított anya párhuzamos lapjára hegesztettem. A mozgó orsó így egy M8-as csavar. A "kifli" két felére sűrűn, de szimmetrikusan M4-es meneteket fúrtam. Ide csavarozhatóak az álló görgők. A hajlítás sugarát nagyobb ívnél a mozgó görgő mérete határozza meg. Itt már persze nem görgőről van szó, inkább csak egy görgő szeletéről. Az esztergált tárcsa felületébe elkészítettem a beszúrást, majd kifűrészeltem belőle a szükséges darabot. Az M8-as csavarnak egy fészket készítettem a hátsó felébe, egy kis bronzpersely segíti a vezetést, az erőátvitel pedig egy csapágygolyó segítségével történik meg.
Satuban rögzítve, vagy a hosszított anyánál egy csillagkulcs segítségével megfogva a hajlítást egy másik villáskulccsal könnyű volt elvégezni. A csavar lapját megjelölve a hajlítás pontosan megismételhető volt.
A pontos hajlítást bizonyítandó: :D (egy Botond alkatrészen :) )

"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 775

Re: Mini csőhajlító

HozzászólásSzerző: mamut » hétf. nov. 13, 2017 12:23 pm

yazoo írta:Kép

Csodálatos a robbantott ábra!
Tényleg nem bonyolult, egy kisebb fémmegmunkáló üzem néhány nap alatt kész van vele :-D
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 271

HozzászólásSzerző: TANK-R » hétf. nov. 13, 2017 1:55 pm

:bravo :bravo :bravo :)
Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)
TANK-R
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 911

HozzászólásSzerző: vili » hétf. nov. 13, 2017 7:02 pm

Már megint egy nagy ötlet, ügyes kivitel.

Nagy taps!
vili
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 2942

Vissza: Átalakításhoz használt anyagok, eszközök