Panzer IV f1 "321" (Hegedűs Lajos Hadnagy)

Külső és belső átalakítások ...

Moderátor: vastalicska

Panzer IV f1 "321" (Hegedűs Lajos Hadnagy)

HozzászólásSzerző: Leo742 » csüt. jún. 28, 2018 12:04 pm

Sziasztok.

Ismét egy hosszú iromány következik.
Ha van kedv egy kicsit olvasgatni. Persze lesz építés is .
Mint a címből kiderül ,egy panzer IV f1 es nek fogtam neki ismételten, próbálván pótolni a hiányt ami
szívemben tátong .Ismét magyarnak ígérkezik a dolog, és most egy kis történelmi hátteret is próbáltam összeeszkábálni
hozzá .
Találtam 2 érdekes (irományt bár nem hiteles ) ami megfogott, gondoltam jó alap lehet .Ha már volt, vagy ismert akkor bocs érte :) Hát ime:

"Miközben Wünsdofban
és Esztergom táborban megkezdődött a magyar harckocsizók egy részének átképzése német a harckocsianyagra, Keitel tábornagy budapesti tárgyalásain 1942. január22-én megállapodás született arról, hogy az 1942 nyarán meginduló oroszországi hadjáratban Magyarország milyen erőkkel vesz részt. "Hosszas alkudozás és huzavona után" megegyeztek abban, hogy a kivonuló 2. magyar hadsereg 9 könnyű hadosztályból, egy páncélos hadosztályból és egy repülőcsoportból áll majd. A magyar hadosztályokért cserébe a németek nagyszámú nehézfegyvert
ígértek. "

"Komplett
felszerelése helyett végül csak egy, két zászlóaljas harckocsiezred páncélosanyagát adták át a németek .Pontosabban 22 db (magyar viszonylatban
nehzpáncélosnak számító ) panzer IV f1 est, és 108 darab Pzkpfw 38(t) ."
Ezek a gépek 1942 februárjában érkeztek esztergom tábori kiképzőbázisra.
1942. április 8-án megalakult a hadműveleti területre vonuló 1. tábori páncéloshadosztály német
anyaggal felszerelt harckocsi ezrede, amely a 30. harckocsiezred elnevezést kapta. "

Ennek a 22 db panzer IV es nek a rendszámát és toronyszámát , Palkó szaktárs ugye már összegyűjtötte, nagyon hasznos anyagnak bizonyult, mert azóta is sokan használtuk már, ahogy én is.

Ezen panzer IV esek egyik szakaszának parancsnoki harckocsiját néztem ki jelenleg magamnak . Pontosabb :

"Hegedűs Lajos hadnagy

1942. október 1-én hadnagyi rendfokozatot kapott, a német II. osztályú Vaskereszttel tüntették ki. Beosztását tekintve ő volt a 30. harckocsiezred I. zászlóaljának 3. századának 2. szakaszának parancsnoka (első számú harckocsija ), első Pz.IV-es harckocsijának toronyszáma 321. Őket 1942. Július 18-án az első uriv-sztorozsevojei hídfőcsata során vetették be ahol megsemmisítő vereséget mért a szovjetek megerősített 130. harckocsidandárjára.

Kép

22 ellenséges harckocsit löttek ki , amiből 12db a 321 es páncélos számlájára volt írható." A hídfő csaták során, persze nem az utolsó hasonló csatájuk volt, de mint tudjuk a háborút elvesztették .

Bár ez a toronyszám nem szerepelt a listában így ezzel ki is egészíteném azt . Attól függetlenül hogy, a rendszámot én nem tudtam beazonosítani, ha esetleg valaki tud jobb minőségű képet, vagy ismeri a rendszámot akkor a helyére lehetne rakni ezeket a számokat is.

Amit még sikerült felfedeznem hogy ,erről a szakaszról valószínűleg készült egy sorozatfelvétel, amiből én (bár ez spekuláció) arra következtetek hogy , 4 páncélosból állhatott. mivel nem állt rendelkezésre túl sok panzer IV így ,gondolom nem szerepelhetett túl sok 324 es toronyszám , ellentétben a jagdpanzerrel , ahol 2 festési minta is volt a 333 hoz.
Itt látható elöl a 322
Kép

Kép

Kép

Visszatérve ehez a szakaszhoz .

1942 szeptember 9. indult meg utolsó útját a 231 es páncélos.

Harcok közben, lőszerutánpótlás végett visszavonulásra kényszerült, miközben egy dombon magukat ,jól befészkelt
oroszok ellen harcoltak , itt kilőttek 3 stuart harckocsit. Visszavonulás közben az oroszok által utólag odatelepített aknára futottak , majd a még működő stuartok lövegekkel kinyújtották a járművet . A sofőr és a rádiós nem élte túl, de Hegedűs Lajos megmenekül , bár megsérült.

" Szeptember 13-án Hegedűs
Lajos volt a parancsnoka a 30/I. harckocsi-zászlóalj megmaradt 2 Pz.IV-ese közül az egyiknek. Ezen a napon a 30/II. harckocsi-zászlóalj támogatására igyekeztek a 185,6 magassági ponthoz, itt egy KV-1 típusú tank Hegedűs
harckocsiját eltalálta, a páncélos kigyulladt, de a kezelők szerencsére épségben kijutottak."

"1942 októberében már csak 59 Pzkpfw. 38 (t) és 14 Pz.IV.F1. állt rendelkezésre. "

És mint az elején le van íra 1942 oktober 1. hadnagyá léptették elő. Szóval úgy gondolom ez a történet itt nem zárult le teljesen , egyszer majd lehet utánakérdezek ha tudok jobban , viszont mi szemszögünkből a 231 es harckocsi
szemszögéből ez a lényegi rész .

Ennyi zanzásítva a sztori.

Itt belinkelem a 2 forrást amit találtam , Lehet csak mese az egész, de nekem tetszik :) Aki részletesebben kíváncsi rá az elolvashatja .
Esetleg plusz infókat szivesen fogadok. következő posztban elkezdem felraknia képeket .

https://forum.warthunder.com/index.php? ... an/&page=2

http://www.hadakutjan.hu/feladatok_3_cikk.php
-Panzer IV f2 magyar - Panzer IV G - sherman Firefly - M3 lee (készülőben) - t34/85 - Trumpeter-
panzer IV H (készülőben) - Zis 5 V teherautó - S16 tiger 1 kurszk (Kovbarny) - Panzer III Kurszk (Kovbarny) - Pak 40
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 601

Re: Panzer IV f1 "321" (Hegedűs Lajos Hadnagy)

HozzászólásSzerző: j.kiluap » pén. jún. 29, 2018 11:57 am

Szia Uram!
Köszönöm,jók a linkek!Jó a feladat,kíváncsian várom a fejleményeket! :)
Üdv.Kilu
j.kiluap
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 173

HozzászólásSzerző: Leo742 » pén. jún. 29, 2018 2:47 pm

Nah ! Már megérte összeszemezgetni a dolgot :)

Gyakorlatilag panzer 4 szokásos átalakítások lesznek, 12 dolgot kivéve, ami sokat dob majd azért a kinézeten :)
Egyik ilyen , amivel kezdtem a lövegpajzs helytelen formája, amit eddig még nem sok helyen láttam kijavítva .

Az airsoftot kiszereltem belőle, és mint más építésekben már feltűnt a nyomtatott pótlást használtam fel, csak kissé átrajzoltam . Készítettem rá egy mikrokapcsolót is,a löveg visszahúzásnak, de aztán rájöttem hogy ez teljesen felesleges, mert nem lesz benne löveg visszahúzás, a kis cső végett sem .
Ehez az is kellett hogy, a pneumatikaház kivételével az egész löveg pajzsot levágjam az eredeti hl gépről.
Az airsoft pótlót pedig úgy alakítottam és méricskéltem ki hogy a pneumatikaház rácsússzon .
Ehez szintén nyomtatva elkészítettem a lövegpajzsot, amit a pneumatikaházra rácsúsztattam , pozicionáltam .

Kép

Kép

Kép

itt jól látszik a hl alap lövegpajzs

Kép

Üdv Leo
-Panzer IV f2 magyar - Panzer IV G - sherman Firefly - M3 lee (készülőben) - t34/85 - Trumpeter-
panzer IV H (készülőben) - Zis 5 V teherautó - S16 tiger 1 kurszk (Kovbarny) - Panzer III Kurszk (Kovbarny) - Pak 40
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: STEINER » pén. jún. 29, 2018 6:47 pm

Nagyon klassz projekt! Szép munka!
(Pz 4h LAH. 547)
(Sherman 75 W HVSS)
(Kv1 ZA Сталина)
STEINER
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1090

HozzászólásSzerző: Palko242 » szomb. jún. 30, 2018 8:29 am

Örülök, hogy megcsináltad ezt az átalakítást, valahogy ez mindig kimaradt a pz 4-eken, pedig elég látványos eltérés. Gratulálok, így tovább! :bravo
Üdvözlettel: Józsi

Panzerkampfwagen IV

Panzerkampfwagen V

Panzerkampfwagen VI
Palko242
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 213

HozzászólásSzerző: TANK-R » vas. júl. 01, 2018 7:10 pm

Lendületben a "LEO művek" :D jelentős háttér kutatással, 3D-s nyomtatással töretlen építési kedvvel. Kérjük a folytatás képeit! PZ-ben lassan sorozatgyártó leszel :D Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)
TANK-R
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 924

HozzászólásSzerző: Lipi » vas. júl. 01, 2018 8:34 pm

Bitangos jó lesz. :D Jöhetnek a képek és a leírások.... Kellenek az ötletek majd az én P4-esemhez is ha egyszer eljutok odáig. :-D
"Az én osztagomnál a veszteség mindig nagyon magas......A győzelmet olcsón nem adják!" (A halál 50 órája)

HL Pzkpfw VI Tiger
HL KV 1 (Kliment Vorosilov)
HL-Torro T 34/85
WPL Gaz 66 1:16
Lipi
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 149

HozzászólásSzerző: goan » hétf. júl. 02, 2018 11:00 am

nagyon jó lett a pajzs :jo . szakértők szerint a pajzson kivül még 3 hibája van a HL nek a doboz nagy és magasan van, az útolsó vezető görgőnek lejjebb kellene lenni és nem lejt a motorház tető. igazi kihívás
KépKépKép
KépKépKép
Tamiya : Tiger I , Sherman Easy Eight, King tiger , Su 152,
Hl Tiger I elmod, Torro t34/85, Trumpeter T34/76
goan
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 430

HozzászólásSzerző: Leo742 » hétf. júl. 02, 2018 2:08 pm

Sziasztok.
Köszönet a sok hozzászólásért :D
Egész jókedvű kis építés lesz ez , ahogy elnézem :)

Palko242 írta:valahogy ez mindig kimaradt a pz 4-eken,

Egy szavadba kerül , de várd ki a végét , mert most egy újabb változtatás is eszembe jutott.

TANK-R írta:PZ-ben lassan sorozatgyártó leszel Baráti üdvözlettel: Csaba
:D

Az egyik legjobb és legegyszerűbb konstrukció , és a legváltozatosabb volt, páncélvadász ,kétéltű , légvédelmi. Ha jól emlékszem olyasmit olvastam hogy, egységesíteni akarták a német hadipart 1 alvázra, legalábbis a lehető legkevesebb konstrukcióra . Lényeg hogy szerintem kifogyhatatlan téma , ÉS modellben is remekül működik.

goan írta:szakértők szerint a pajzson kivül még 3 hibája van a HL nek a doboz nagy és magasan van, az útolsó vezető görgőnek lejjebb kellene lenni és nem lejt a motorház tető. igazi kihívás

3 ? :D kell olyan henglong nekem is XD
Túlzásokba nem fogok esni , mert azokat csak elhagyom menet közben , a részletekhez ott van a trumpeter 1/16 pz4.
Egyébként a trumpi p4 jó alap, egyik talira mejd elviszem ha gondolod megtudod vizslatni .
Az alapján rengeteg különbség van a Heng long ban , gyakorlatilag beleőszül az ember mire végigmegy mindenen.
Ezért sem fogok annyira belemenni . De pl a sárvédőket is muszáj lesz javítani .

És amúgy le is írtad a kövi lépést , mert a toronykosár az . (amit jelenleg azon agyalok hogy , leszedek ) illetve a kémlelőket is kiigazítottam, kitömítettem .

Apropó. Ehez a nyomtatott anyaghoz rettentő jó a Revell putto , nevezetű tömítő. Acetonos így picit megmarja a műanyagot, így az utána jobban csiszolható . Replica ban tuti kapható
Ez a kémlelő nekem most azért is nagy show , mert emlékszem mikor kawa annó megjegyezte hogy csúnyán tömítettem , nah most berheltem vele rendesen :P

Kép

Kép
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: yazoo » kedd júl. 03, 2018 3:50 pm

Klassz építés. :jo A történelmi szál sokat hozzátesz. Jó kis olvasnivalók. És külön jó a magyar vonatkozás.
A "Nagy HL Hibalexikon" újabb fejezettel bővül. :D
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 779

HozzászólásSzerző: Leo742 » pén. júl. 20, 2018 11:21 am

Sziasztok.
Folytatva a dolgot (hibalexikon sokadik pont :D ). Kicsit tovább csavartam a torony témát.
Régóta zavart ugyan is hogy , a toronykosár ennyire gagyi .....
Ez ugye annak köszönhető hogy a csodálatos lövegemelés így fért el a pici kínaiak szerint. :merg
Bár azt a részét nem értem hogy, ha a sherman ba vagy a stugba tudtak kis lövegemelőt applikálni, ebbe miért nem , a vicc hogy a helye is ki van alakítva, 2 csavarhely formájába az airsoft mellett.
Szóval most úgy döntöttem utánuk dolgozok , és lekapom ezt a toronykosarat, kiegészítem a tornyot .
Ilyen még úgysem volt :P
Ez nem mellékesen rettentő egyszerű, mert a torony alját levéve , és az emelést kivéve, egy egyszerű fülecske tartja az egészet, amit némi feszegetéssel rá lehet arra bírni hogy ,engedje szabadon (nem Vilit) hanem a toronykosár külső részét.
Ezt a fület utána természetesen kivágtam , majd sztirollal visszatömítettem a hiányosságot . Még lesz 1-2 kör, de kezd alakulni .

Kép

Kép

Kép

Tervező programban , e közben megszerkesztettem az új toronykosarat, bár ezt is lehetne használni, átalakítgatva, de így sokkal szebb lesz, és haladósabb :)

ÜDv néktek 8)
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: Leo742 » szomb. júl. 21, 2018 6:52 pm

Update ! A különbség .

Kép
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: Leo742 » kedd júl. 24, 2018 9:04 am

Ismét update .
Középen 2 stirollal távtartottam. Az ajtó mérete sem stimmelt természetesen , kb a doboz feléig fixen fedett volt . Hl ék nél pedig majdnem a kupola alatt vannak a zsanérimitációk. Így a doboz tetejére stirolból vágtam ki a megfelelő fedél méreteket. Az ajtót pedig réz lemezből tervezem elkészíteni, ha netán eszébe jut bárkinek kinyitni akkor a vastagság legalább itt stimmeljen :)

Kép

Kép

Csak a különbség kedvéért.

Kép

Ezzel szerintem a toronyrészt le is zárom lassan .
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: TANK-R » kedd júl. 24, 2018 4:31 pm

Helló Leó :D Kezdesz szépen elmerülni a részletekben :) hamarosan találkozol az ördöggel, mert mint tudjuk ott lakozik :D Szép munka gratulálok! Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)
TANK-R
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 924

Vissza: Átalakítások