Yazoo MT-34 hídvető harckocsi

Külső és belső átalakítások ...

Moderátor: navycolt

Válasz küldése
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Re: Yazoo MT-34 hídvető harckocsi

Hozzászólás Szerző: yazoo »

Egy lépést megint megtettem, elkészült a torony.
Bár korábban már készítettem egyet, utólag elkapkodott lépés lett. A méretezésnél más alapokon indultam el, alumíniumból is készítettem, így szilárdsági gondok is felmerülhetnek, nem beszélve a sok apró részlet összeépítéséről. :-(
A második nekifutásnál réz alapanyagot használtam, így a forrasztás már minden lehetőséget biztosított. Azért így sem volt túl könnyű.
A testet sík lemezekből szabtam ki, szerencsére ez egy egyszerű forma. Az összeforrasztás után kört vágtam ki, amiből lombfűrésszel kivágtam a torony formáját, és az oldalak dőlésszögének megfelelően szögbe reszeltem a belső éleket.
A továbbiakban elkészítettem az apró alkatrészeket. Két kötéltárcsát esztergáltam, hozzá tengelyeket. Két antennakiállást, ide esztergált műanyag betétbe rugó darabka került, abba pici csövecske. Kireszeltem a vízszintes kémlelőréseket, és elkészítettem a pisztolynyílásokat, amik belülről karral elfordítható csepp alakú fedelek. A hátsó sarkokra készült két kar, ami a hídszerkezetet rögzíti, ezek szintén belülről 90 fokban elfordíthatóak. A periszkóptestet alumíniumból esztergáltam, martam, a toronyba beillesztés után az apró hatszögből esztergált csavarimitációk beforrasztásával rögzítettem. Körben alul hasonlóan beforrasztottam több mint két tucat csavarimitációt. Készült még egy nyitható kibúvónyílás.
A híd nyitását működtető drótkötél a torony alatti csörlőszerkezethez a két kötéltárcsa között megy be, az üzemtől függően előre vagy hátra vezetik a tárcsák. A hidat mozgató erők miatt itt számít a szilárdság, ezért is kellett a masszív torony. Egy összekötő rúd csatlakozik az első tárcsa előtt kialakított szemhez, ennek a biztosítására apró láncra függesztett csap szolgál.

1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG

Az egész torony a szerelvényeivel összesen 116 darab alkatrészből állt össze végül.

6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

11.JPG
12.JPG
13.jpg
14.JPG
15.jpg

16.jpg
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

21.jpg
22.JPG
23.JPG
24.JPG
25.JPG

26.JPG
27.jpg
28.jpg
29.jpg
30.jpg

TANK-R
fórum veterán
fórum veterán

Hozzászólás Szerző: TANK-R »

Szia Kolléga! Újabb szemet gyönyörködtető haladás :bravo Gondolom ezt már nem pákával csináltad viszont a gázos megoldással óvatosan kell bánni, hogy a már "kész" rész ne károsodjon :o . Egyébként hasonló megfontolásból én is így tervezem az IS-3 fölső részét megcsinálni 1.5-ös vösösrézlemezből :) Gratulálok a haladáshoz!
Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)

ogre11
profi fórumozó
profi fórumozó

Hozzászólás Szerző: ogre11 »

:o :o :o :bravo :bravo :bravo
Üdv János

Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

Hozzászólás Szerző: Leo742 »

Kedvenc részem az "érvéghüvely" antenna :D Értem én hogy , nem az , de teljesen olyan .
Inenntől kezdve mindíg eza t34 fog eszembejutna ha kábelszerelek :) .
-Panzer IV f2 magyar - Panzer IV G - sherman Firefly - M3 lee (készülőben) - t34/85 - Trumpeter-
panzer IV H (készülőben) - Zis 5 V teherautó - S16 tiger 1 kurszk (Kovbarny) - Panzer III Kurszk (Kovbarny) - Pak 40

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Pedig tulajdonképpen az, csak az érvéghüvelyt beleszorítottam a rugóba, és a szigeteléses végét levágtam. Utána kis zsugorcsövet melegítettem rá. Így erősebb, és az antenna bátran hajlítható. :D

TANK-R
fórum veterán
fórum veterán

Szia Kolléga! Újból végignéztem a torony "születését"...hát ez már megint a "kár lefesteni" kategória :D Gyönyörűek az illesztések nem olyan "majd a forrasztás eltakarja"...a szokásos Yazoos precizitás :bravo Egyébként a forrasztást a kis szakácsfáklyával csináltad vagy komolyabb gázégővel?
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"

vastalicska
globális moderátor
globális moderátor

Hozzászólás Szerző: vastalicska »

Szia!
Nagyon jó :bravo
Azt az antenna ötletet hasznosítom :D :D :D
Tamiya: King Tiger, M26 Pershing, Leopard 2A6, Tiger I, M1A2 Abrams, JGSDF Type 10, M551 Sheridan, Flakpanzer Gepard.
T 34/85 Taigen elmod eco
KV 2 Torro elmod pro
M 41 Taigen

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Kicsit megcsúsztam a válaszokkal. :) Köszönöm a reakciókat.
TANK-R írta:
vas. dec. 20, 2020 11:48 am
Egyébként a forrasztást a kis szakácsfáklyával csináltad vagy komolyabb gázégővel?
Van egy kis Dremel gázégőm és egy konyhai, ahogy mondod "szakácsfáklya". A nagyobbakat az utóbbival, kisebbeket a Dremellel szoktam forrasztani. Bár nagyobb égőm is van, még használnom nem kellett ezidáig. :)
vastalicska írta:
vas. dec. 20, 2020 4:45 pm
Azt az antenna ötletet hasznosítom
Nagyon örülök, ha sikerül használni valamit, már volt értelme összehozni. :)

A hídvető építése továbbra is folyamatban van természetesen. Sok mindennel próbálkoztam az elmúlt időszakban, eredményes és eredménytelen dolgokkal. Egynéhány alkatrész újragyártása is megtörtént, mert a tesztek sok problémát feldobtak. Hamarosan részletekkel is szolgálok, de egyenlőre csak két kis videót osztok meg veletek, bár már most mondom, egyik sem igazán izgalmas, sőt kifejezetten unalmas. :D
Magyarázatokat majd később fűzök hozzá.

HÁbris
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Hozzászólás Szerző: HÁbris »

Jól feladtad a leckét :)
Hogyan működik?

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Akkor kezdem a magyarázatot :)
Biztosan feltűnt, hogy mennyire lassú a talpaló mozgása. Arról nincs infóm, hogy a valóságban milyen sebességgel mozoghatott, de a következő képet nézve szerintem nagyjából reális lehet. Maga a talpaló egy hegesztett acélszerkezet, masszív lemezekből összerakva, vélhetően tekintélyes tömegű. A mozgató szerkezet egy viszonylag kis méretű elektromos motor, ami egy menetes orsón keresztül húzza fel a talpalót. A képen bekarikáztam a motort, amelyből csak egy van a bal oldalon.

Kép

Azt hiszem, ez a motor sem tudta fürgébben felvenni és letenni.
Az első nehézségem nekem is a kis motorméretből származott, hiszen mindössze 11,5 mm átmérőjű, 13 mm hosszúra jön ki a méret, ami fölött közvetlenül már a menetes orsó-anya háza van.
Természetesen egy nagy csalást kellett alkalmaznom, ami abból állt, hogy az eredetinek megfelelő motor és hajtóműházat készítettem, amibe belekerült a mozgatóanya, és az azt forgató csigakerék-csigaorsó páros. A házat nyomtattam, az anya és csigakerék saját összeépítés.

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

A csalás ott következett, hogy az alul kilógó tengelyt átvezettem a páncéltesten, és belül elhelyeztem egy kis hajtóműves motort, ami egy karon elhelyezkedve követni tudja a kinti motor dőlését. Így persze egy furat nem volt elég, egy hosszlyukat kellett kireszelnem.

Kép Kép Kép

A képeken talán látszik a lényeg.

A teszteknél az egyik hiba, ami előjött, az a gyenge rögzítési pont volt a nyomtatott darabon. Egyszerűen kitört az egész tartófül, olyan vékony a fala. Amikor a talpaló lent van teljesen, akkor már nem a hajtómű viseli a terhet, de az össze-vissza billenő híd tömege mégis tudott hatni rá. Pontosabb beállításnál talán már nem lesz vele probléma a későbbiekben. Az erősítést úgy oldottam meg, hogy egy passzentos antennacső darabra forrasztottam az új fület, és ezt ráragasztottam pillanatragasztóval.

Kép Kép Kép

Egy másik gyengeség maga az alumíniumból összeforrasztott talpaló volt. Néhány próbálkozás után pár darabja letört, köztük az oldalsó főtartó is. Ja, azt hozzáteszem, hogy például sikerült az egész harckocsit is oldalra borítani a híddal egyetemben, tehát nem csak egy kis tesztelgetés volt. :E :D

Így mindent számba véve egy új, stabilabb talpaló mellett döntöttem, és elkészítettem rézlemezből, forrasztással egy új, erősebb darabot.

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

Az alu talpalónál elmaradt egy rész, mégpedig az oldalsó tartó hegesztett merevítő bordázata. Ezt első terveim szerint nyomtatott darabokból utólag akartam felragasztani, és csak azért vártam vele, hogyha mégis javítani kellene a forrasztást, ne olvadjon le. Most a nyomtatott darabok alapján ezeket már rendesen elkészítettem.

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

A hajtóműnél persze próbálkoztam ezzel-azzal, először M3-as menetet használtam, később M4-re tértem át a magasabb emelkedéssel is időt nyerve. A furcsa ferde tengelyvonal oka a testen belül a hajtómű szűkös helye, másként beszorulna végállásoknál. Így is a határon van. A szimering-rugós verziót is kipróbáltam, ahogy a Botond csörlőjénél sikerült, de itt a terhelés összetekerte a rugót.
Tehát volt próbálkozás rendesen, és ez lett a vége. :-o)

TANK-R
fórum veterán
fórum veterán

Szia Kolléga! "az élet célja a küzdés maga"...ez újabb bizonyságot nyert :D Valóban nem minden jön össze elsőre, de a kreativitás és a vadgesztenye szelídítő türelem meghozza gyümölcsét :) Továbbra is gyönyörködöm a rézműves alkotásaidban ihletet merítve a saját építéshez :-o) Az a hajtómű nagyon szép kis kompakt egység lett, a csigahajtás is saját gyártmány?
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"

vili
fórum veterán
fórum veterán

Hozzászólás Szerző: vili »

Szia!

megnéztem a videót is,-nagyon jól működik, szép finoman folyamatosan.
De a bádogos munkád mindent visz, Gyönyörű ez a vörösréz forrasztás, én le sem festeném a helyedben. :D
Szépen pontosan és szimetrikusan vannak leszabva a dupla elemek is.

Gratulálok!

Válasz küldése

Vissza: “Átalakítások”