Yazoo MT-34 hídvető harckocsi

Külső és belső átalakítások ...

Moderátor: navycolt

Válasz küldése
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Re: Yazoo MT-34 hídvető harckocsi

Hozzászólás Szerző: yazoo »

Ismét sikerült meglépnem egy kritikus darab elkészítését, ami az elmúlt - inkább hetek, mint napok munkájának eredménye. :-o)
Ez az alkatrész a hídelemek tengelyére illeszkedik, és nyitáskor az egyik hídféllel, aktuálisan a felsővel kapcsolja össze a mozgató drótkötelet. A drótkötél rögzítési pontja és néhány vezető eleme is ide van építve. Az egész szerkezet tükör szimmetrikus, lehetővé téve a híd mindkét oldaláról való felvételét.
A kivitelezés első szempontja a könnyű tömeg, hiszen a híd egészének tömegét növeli, a második a mechanikus szilárdság, végül a könnyű forraszthatóság, ami az összetett szerkezet megvalósításához szükséges. Az első és utolsó egymásnak ellentmondanak, rézből készítettem el az alkatrészeket, és nyugodtam mondhatom, elsősorban egy szép forrasztási feladat kerekedett az egészből.
A méretre reszelt lemezalkatrészekhez rézből esztergált különféle gyűrűk, hüvelyek, csapok készültek.

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

A drótkötél szemét, és a kötélvezető elemeket rögzítő csapoknál érdekes megoldást alkalmaztak, nem egy egyszerű csapról van szó, hanem egy kioldó szerkezetről, aminek a működtetési módja nem világos. Ide egy vizuálisan egyező szerkezetet készítettem, az egyik menetes, a másik rugós működtetésű lett.

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

A kész darab összesen 82 alkatrészből áll, és 153 gramm tömegű, még elfogadhatónak gondolom.
Persze még sok meló van, de hamarosan elkezdődhet a híd mozgatásának tesztelése. :)

Kép Kép Kép
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)

Petya Panther
profi fórumozó
profi fórumozó

Hozzászólás Szerző: Petya Panther »

Jól gondolom, hogy ha elkészül, ki fogod próbálni, hogy mennyi a max. teherbírása? :tankos
2xTiger, 2xKingtiger, Jagdtiger, 2xKV-1, 4xT-34/85, T-34/76, Pz3, Pz4, Leopard 2A6, M41, M26, Pz38T, 2xKübelwagen, QF-6 ágyú

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

A maximális teherbírást úgy tudnám tesztelni, ha addig pakolnám a súlyokat, míg össze nem szakadna. :-D
Ennyire azért nem akarom. Az eredeti teherbírás 50 T volt, nekem ez alapján 12,2 kg-ot kellene produkálnom, ami egyáltalán nem tűnik kevésnek. :o
Igazán a tesztelésnél a híd mozgatására gondoltam, a billentésére, nyitására, egyáltalán a mechanika működésére.

ogre11
profi fórumozó
profi fórumozó

Hozzászólás Szerző: ogre11 »

:o :jo
Üdv János

vili
fórum veterán
fórum veterán

Hozzászólás Szerző: vili »

Szia!

Gyönyörű bádogos munka. Valakinek igénybe kellett venni a segítségét az illesztéseknél és a megtartásánál? Nekem a feleségem szokott segíteni megtartani egykét elemet míg én odaillesztem a másikat
Nekem csak egyszerű csipeszes tartó konzolom van ami messze esik a kívánalmaktól.
Lefotózhatnád a tiedet? Így festetlenül pláne tetszik.

Gratulálok.

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Köszönöm Mesterek! :)
Én inkább segédeszközöket szoktam alkalmazni, de persze volt már kivétel :D. Nekem is egy kis csipeszes állványom van, csak a csipesze van kicserélve egy szélesebb, sima pofájúra. Jó szolgálatot tesz még egy érfogó, ez olyan, mint egy mini patentfogó, és önzáró.

Kép

Persze a lánggal vigyázni kell, ne izzítsa fel a szerszámok hegyét. Erre tartok régi ütött kopott csipeszt. Ezenkívül jól szolgál egy samott tégla, amin lehet dolgozni, bírja a hőt, de nem vezeti el a darabról.

Érdekességként egy különleges fotó. A képen Tátra-141 teherautó vontat egy trélert, amin egy leponyvázott MT-34 hídvető harckocsi van.

Kép

Még nem ejtettem róla szót, az MT-34-nek volt egy párja, a PM-34 hídszállító szerelvény. Ez Tátra-141 vontatású kéttengelyes szerelvény volt, ami az összecsukott hidat fel tudta venni, le tudta engedni, és természetesen hordozta.

Kép Kép

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

A híd utóbb bemutatott szerkezeti eleméhez készült még néhány kötélvezető elem.
Két esztergált alumínium görgő, amelyek tengellyel beépítve vezetik a drótkötelet - ez volt az egyszerűbb alkatrész. :)

Kép Kép Kép

A másik kissé érdekesebb, ez csak egy ív, egy valamivel több, mint félkörív, és ez az elem kivehető, ezért is van a végekben a sajátos csapszegszerkezet. Az íveket azért kell kivenni (valószínűleg :mosoly ) hogy alaphelyzetben a kötél lazábban, kevésbé feszítve és törve helyezkedjen el, így beejthető a két tartófél közé. A vezetőívek lánccal biztosítva, használaton kívül a merevítőbordák közé, egy tartóra akasztva vannak tárolva.

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

A profil kiesztergálása után a felesleges ívrészeket lereszeltem, a fogantyút és a lánchoz a kis szemet ráforrasztottam.

mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Hozzászólás Szerző: mamut »

Lassan esedékes lenne egy robbantott ábra/fotó, mert elveszünk a rendkívül részletgazdag alkatrészek tengerében.

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Igaz, a dokumentációk hiányoznak, de majd igyekszem felvázolni a szerkezet egészét. Sajnos az MT-34-ről összesen 22 db fotó van, ezek részben egyszerű látványképek, nem túl jó minőségben, és csak néhány belőlük, ami tényleg használható. Ráadásul több ezekből egy korai változatról készült, ami sok részletben eltér a későbbi sorozat gyártott verziótól. Persze ha eleget nézegetem, előbb-utóbb meglátom a lényeget, és ez nagy sikerélmény tud lenni. Mikor egy árnyék, vagy egy vonal egy bizonyos részlet feltérképezésénél egyszerre csak értelmet nyer. Szerencsére pár vázlat és rajz is segít, de ezzel ennyi is a dolog.
Azért sem akarom elkapkodni, mert biztos akarok lenni, hogy mindent helyesen gondoltam.

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

A híd építését az előzetes elképzeléseim szerint sikerült folytatnom. :)
Az alumínium szerkezetre egy hordozófelületet készítettem, amelyre majd a borítás is kerülhet. A járófelület csak a hídfelek felső felületét borítja. Ez a hordozófelület megfelel az eredeti megoldásnak is. Mivel a könnyített oldalfelületnek nincs oldalmerevsége, ezt a hordozófelületnek kell biztosítani.
Acél pántolószalagra esett a választásom, részben, mert erre tudom rögzíteni legjobban a járófelületeket, részben, mert egy-egy darabnak, hogy a fél méter hosszúságú hídelemet körbevegye, 114 cm hosszúságú szakasz kellett. És mivel 8 darabról van szó, összesen több mint 9 méterre volt szükség. :csod A pántolószalag 16 mm széles, 0,5 mm vastag acéllemez, sima, nem acélos tulajdonságú.
Nekem nem kellett ilyen szélesség, így egy lemezollóval végig kellett metélnem az összeset, hogy 12 mm-es sávot kapjak, jó kis kézerősítő gyakorlat volt, szó se róla. :E Elég jó lett a vágás, mindössze némi reszelést igényelt.

Kép Kép Kép

Kép Kép

Az alumínium tartó és az acél szalag merőleges összeépítéséhez szintén az acélszalagból készített kis "szögvas" darabkákat készítettem, összesen 64 darabot. egyik oldalát kifúrtam, ezen keresztül aluszegeccsel fogattam az alulemezhez. A szegecseket alumínium vezetékből nyertem, mint már korábban is, de most fejet is készítettem rá. Egy acéllemezbe átmenő furatot készítettem, ebbe beletolva a méretre vágott darabokat, egy szegecsfejezővel elkészítettem a félgömbölyű fejet, majd a másik oldalról kiütöttem egy dornival a kissé "megdagadt" szegecset.

Kép Kép Kép Kép

A szögidomokra a szalagokat ponthegesztéssel rögzítettem. Ahogy terveztem is, a ponthegesztőmhöz http://www.rctank-forum.hu/viewtopic.php?f=31&t=3739 készítenem kellett egy speciális formájú alsó elektródát, hogy a hídszerkezetben tudjak vele dolgozni.

Kép

A munka közben a ponthegesztő jól vizsgázott, és még lesz is feladata ebben a projektben. :)
A szalagokat alakra hajlítottam, hogy végig illeszkedjenek az oldal profiljához, majd egy kis lemezdarabka felponthegesztésével végtelenítettem őket.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

Ezután a felrakott, szépen felfeszülő szalagokat a már felszegecselt darabokhoz hegesztettem, és egy elég merev szerkezetet kaptam végül, ami az elvárásaimnak is megfelelt.

vastalicska
globális moderátor
globális moderátor

Hozzászólás Szerző: vastalicska »

Szia!
:bravo
Egy jó lemezolló csodákra képes… de csak jó kezekben :D :D :D
King Tiger Tamiya
M26 Pershing Tamiya
Leopard 2A6 Tamiya
Tiger I. Tamiya
T 34/85 Taigen elmod eco
KV 2 Torro elmod pro
M 41 Taigen

Tisztelettel Vastalicska !

TANK-R
profi fórumozó
profi fórumozó

Hozzászólás Szerző: TANK-R »

Szia Kolléga! Csak azért nem írtam már egy ideje, mert kerestem a szavakat...de nem találtam, úgyhogy érd be annyival, hogy ez valami k...va jó! :D :bravo :bravo :bravo Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Köszönöm! :-D
Akkor még egy további részlettel folytatom. :)
A híd orránál egy összekötő rész található. Ezen több funkcióval bíró alkatrész van. Elsőként két görgő van beleépítve, szerepük a talpalóra való leeresztéskor ezen támaszkodik, fordul az egész híd. Két kis horgas nyúlvány is van, ezek a talpalón oldalirányban pozicionálják a hidat.
Középtájon kissé eltolva található a drótkötél rögzítési pontja. Ide csatlakozik az alsó kötél, amely felállítja függőlegesbe a talpalóra az egész szerkezetet.
Egy csapszeg biztosítja a kötél végén a szemet, és egy kisebb csapszeg is található, aminek a funkciója még ismeretlen. Gyanítom, hogy a Tátra-vontatón való szállításnál lehet használatos.
Az alsó és felső darab teljesen azonos kialakítású.
Az alkatrészeket rézlemezből reszeltem, a görgő és tengelye esztergált, az egész szerkezet forrasztással lett összeépítve.

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

Forrasztáskor sok rögzítési, hűtési fogást kellett alkalmazni, mert viszonylag nagy elemek elég sűrűn vannak elhelyezve. Azért csak összehoztam a végén. :-o)

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép Kép

A két hídfél közé négy-négy csavarral rögzíthető a szerkezet, majd később meglátom, hogy mennyire láthatóak a kötőelemek, ha feltűnő, akkor szegecsekkel fogom véglegesíteni.

rmichalbarna
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

Hozzászólás Szerző: rmichalbarna »

Stefan nagyon szép munka! Hosszú utat tettél meg. Figyelem tovább. :jo :jo :jo
http://www.mujtank.tym.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Tatra 141 +p32 1/16
T34 /85 1/16
Tiger 1. 1/16
BMW R 12 saidcar 1/16

Válasz küldése