Yazoo HL T-34/85

Külső és belső átalakítások ...

Moderátor: navycolt

Re: Yazoo HL T-34/85

HozzászólásSzerző: yazoo » szer. jún. 05, 2019 7:29 pm

Köszönöm! :)
Igen, ez volt ott Szolnokon. Közben megvolt a másik nagy teszt is Kunszálláson.

A löveghátrasiklást futólag megmutattam, de a mechanika működését még nem. A tesztelések után a végső módosítások elkészültek, így megbízhatónak és befejezettnek tekintem. A torony belvilága is kész. :)

Kép

A módosítás a szervó cseréje volt egy fémfogaskerekes példányra, illetve végig zavart, hogy hátrasikláskor a cső nem futott egyenesen, hanem kicsit lötyögött, izgett-mozgott. :? Ezt egy hosszabb és pontosabb megvezetéssel oldottam meg.
A "robbantási ábrán" rajta van valamennyi alkatrész, többnyire nyomtattam a darabokat, jó pár módosítás persze kellett közben. :D

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

A torony bontásánál megmaradt az eredeti metszésvonal, de a csavarok helyett mágneseket tettem. A felső rész csak egy borítás maradt, minden egyéb az alsóra van szerelve. Egy tartót kapott az Ogre-csatarendszer elektronikája, hasonlóan egy konzolt a vevőgomba.
A lövegemelést a lehető legegyszerűbbre készítettem.
Maga a hátrasikló mechanika elég jól össze lett zsúfolva. Egy tartó az egész alapja, ennek oldalaiba két kis menetes csonk került forgáspontnak. Két apró idom tartja pozícióban, mikor a tető le van szedve. A lövegpajzs belső oldalára illesztőcsappal és két csavarral van rögzítve. A lövegcső egy hosszabbítást kapott, ami bele van ragasztva. Elfordulás ellen nútot martam a szükséges hosszba. Eredetileg így mozgott a ház furatában, de ez rövid és pontatlan volt. Egy vastagabb antennacső darab adta a megoldást, ami pontos méretű, és a lehető leghosszabbra hagytam, hozzá a lövegcsövet a toldással együtt néhány tizeddel kisebbre esztergáltam.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

A működésről két videó, a második lassított felvételen azt hiszem jól kivehető a lényeg, nem kell hozzá magyarázat. :-o)

"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 869

HozzászólásSzerző: yazoo » pén. jún. 07, 2019 12:20 pm

És végre a HMFest-en elkészült a tulajdonosa által régen várt fotó a Nagy Testvérrel :D :

Kép Kép
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: yazoo » szer. jún. 12, 2019 9:22 pm

A toronyforgatás megoldásánál szakítottam minden eddigivel, és kísérleti példányként egy teljesen új irányt céloztam meg. Más a kivitel, a működés és az irányítás is. :)
(Felvetődött, hogy nem teljesen legális, de az, hogy lehetőséget ad, nem jelenti azt, hogy élni is kell vele.) Ez a mód gyors toronymozgást is eredményezhet, és a célratartás egészen más. A mozgás sebessége a kezelőn múlik. :mosoly
Az alapelv nagyon egyszerű, egy szervó közvetlenül forgatja a tornyot. Persze a kivitelezésnek voltak hátulütői, de sorban megoldottam őket. Elsőként egy masszív fémfogaskerekes, csapágyazott szervó kellett, hiszen a torony teljes tömegét kell hordoznia. Ebben az esetben szerencsére ez egészen könnyűnek mondható, így a toronycsapágy szükségtelen lett.
A szervó egy másfél fordulatos vitorlaszervó, a végtelenített robotszervó éppen a könnyű, jól kézben tartható irányítás miatt nem felelt meg.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

Kép Kép

A csatarendszer vezetékelését egy 6 érintkezős slipringgel oldottam meg, bár a másfél fordulat nem sok, de a helyszűke miatt a direkt vezetékelés nem jött össze. A csúszóérintkezős egység is elég egyedi, ugyanis egy furattal rendelkező darab kellett. Ezen keresztül van egymáshoz rögzítve a torony és a szervó. Ide egy esztergált alumínium csövecskét is beszerkesztettem, amit ráüthettem a recézett szervócsonkra, egy hosszabb csavarral rögzítve.
A test alsó felére egy nyomtatott szervótartót csavaroztam, a csúszógyűrű fölé pedig a tornyot rögzítő elemet, amit két csavarral rögzítettem.
A távirányító is át lett kissé alakítva a célnak megfelelően, de ez még jelenleg fejlesztési stádiumban van, erről is lesz később szó. :-o)

Kép
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: vili » pén. jún. 14, 2019 6:44 am

Hali!

Fantasztikus kivitelezés! A hátrasiklás, lövegemelés teljes toronybelső mechanika újra gyártása.

Utolérhetetlen tiszta precíz munka.

Gratulálok!
vili
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 2976

HozzászólásSzerző: ogre11 » pén. jún. 14, 2019 7:03 am

Szia Yazoo!
Tényleg komoly tervezési munkát igényelt amit itt bemutattál. Mindig szerettem az egyedi és előremutató megoldásokat.
Ha lehet minél többet mutass be.
Üdv János
ogre11
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 600

HozzászólásSzerző: yazoo » pén. jún. 14, 2019 8:20 pm

Köszönöm Mesterek!
Természetesen mindent megmutatok, ami készül. Ha kell, ha nem. :D
Igen, jó dolog új módon közelíteni a dolgokhoz. Vannak járt utak, de egy idő után elveszik a játék varázsa.
Még a befuccsolt dolgoknak is megvan a maguk sajátos öröme! 8-)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: yazoo » pén. jún. 21, 2019 8:47 pm

A harckocsitest berendezését igyekeztem praktikusan megoldani. Azt már tapasztaltam, hogy ha nem központi vezérlőelektronikát használok, akkor sokkal több vezetékkel kell számolni, és ezt nehéz rendezetté tenni. Most már előre próbáltam mindennek ideális helyet biztosítani. A különböző moduloknak tokot nyomtattam, amibe egyszerűen beleilleszthetőek, egyrészt szigetelnek a fém alváztól, másrészt mindennek fix helye van, mégis egy mozdulattal kivehető.
A vezérlők mellé került a csatarendszer reléegysége. Igyekeztem a legrövidebb vezetékelést megvalósítani a motoroknál.
A Szolnoki próbafutásnál elég rendesen meleg lett a küzdőtérben, részben a motorok, részben a szabályzók melegedése miatt. Hiába a kis ventilátorok a hűtőbordákon, ha a testben rekedt meleget kergetik. Bár még rácsot is nyomtattam rájuk, hogy a vezetékek ne érhessenek a lapátokhoz, végül leszedtem őket :sad: , és csak a hűtőbordák maradtak.

Kép Kép Kép Kép

Egy nagyobb méretű ventilátornak nyomtattam egy légterelőházat, amit a felsőtest belsejére szereltem, így a levegőt az eredetileg légbeszívó, hosszanti rácson keresztül elég intenzíven képes kifújni. Kunszálláson bizonyított is a technika. A ventilátor közvetlenül a szabályzók felett van, távirányítóról működtethető, de párhuzamosan egy 40 fokos termosztát is van a hűtőbordára rögzítve.

Kép Kép Kép Kép

A modell főkapcsolója, hangerőszabályzó, és egy főbiztosíték került a "kapcsolótáblára", amit a dróthálós fedél alá rejtettem, itt eredetileg a légturbina állítható légterelő zsalui voltak. A kapcsolók egy nyomtatott házat kaptak, ami a kihajtásokat összekötő pálcára van rápattintva, és felhajtható, ha szükséges.
A különböző modulok tápellátását egy csokor csatlakozó adja, így minden könnyen bontható, de megbízhatóak az érintkezések. Az akku és a szabályzók "T"-csatlakozót kaptak.

Kép Kép Kép

A hangrendszer egy erősítőből és egy 20 W teljesítményű hangszóróból áll. Korábban próbálkoztam digitális erősítőkkel, de a zajok és egyéb viselkedésük nem győzött meg. :? TANK-R kolléga hívta fel a figyelmemet a TDA 2030-al működő kis modulra :jo, és ez már inkább nevezhető erősítőnek. Igaz, mi még az analóg világban éltük át a Zenehallgatás élményét. 8-)
A hangszórónak nyomtattam egy dobozt, ami tulajdonképpen kicsi lett, de elég összetett alakú a helykihasználás végett. Ez is olyan bepattintós rögzítésű. Mindezzel együtt én meg vagyok elégedve a hangjával.
A hangmodul és a vevő is nyomtatott tartót kapott, minden darab a lengőkarok tengelye alá van bepattintva.

Kép Kép Kép

A toronyforgató szervó bár nem ér a testhez, de a belógó rész alá egy amolyan tájoló keretet tettem. Inkább azért, hogy minden vezeték és egyéb számára kijelölje a tiltott teret :) , a test összerakásakor nem kell ezekkel szenvedni. Az oldalsó sáv az akku részére van kihagyva, ide illeszkedik be a villamos erőmű. :-o) A forgató-mű egészéről még egy kép, a múltkor elmaradt. A test alsó része nagy vonalakban így állt össze.

Kép Kép
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: yazoo » hétf. júl. 29, 2019 7:00 pm

Mivel csendes a fórum, most egy apróságot is kirészletezhetek. :D
A HL T-34 DT géppuskáját némileg feljavítottam.
Kezdetnek az eredetileg beragasztott elég gyengén sikerült páncélköpenyt eltávolítottam, ami itt egy egységet képezett a becsavarozható zárógyűrűvel.

Kép Kép Kép

A meglevő üreget milliputtal kicsit kigyurmáztam, de nem csak úgy hasraütve :-o) , hanem már volt egy esztergált, a majdani géppuskagömbre hasonlító darabom, ezt szobrászkodtam bele. Mielőtt teljesen megkötött, sikerült szépen kiszednem, így megvolt a mozgató gömb, és a rögzítőtárcsa helye.

Kép Kép Kép

Mielőtt továbbléptem volna, lekopiztam az egész öntvényt, ami majd kell a hídvetőhöz is, itt a "Blue Stuff" hőre lágyuló formázóanyagot használtam, ami a milliput-tal igen jól használható.

Kép Kép

A zárógyűrűt esztergáltam, amiként a DT fegyvercsövet is. Most (jóféle) alumíniumból készültek. A lényeg, hogy a gömbfelület használható legyen, miként a cső furata is átjárható - átláthatónak kell legyen.

Kép Kép Kép

A géppuskamozgatáshoz még néhány elemre szükség volt, persze nem elsőre jött össze, a szűk, sőt inkább a maradék hely eléggé feladta a leckét. :E Végül a kép szerint raktam össze a végső verziót.

Kép Kép Kép

Egy nanoszervót nyomtatott tartóval a testre rögzítettem, ez működteti a pásztázást. A nálam már szokásossá vált zöld lézermodul került a fegyvercső belső oldali nagyobb átmérőjű részébe. Működtetését és a hangot a hangmodul szolgáltatja.

Kép Kép Kép

A fegyver páncélköpenyét első körben megrajzoltam, kinyomtattam, de nem igazán voltam vele elégedett, így a nyomtatott darabot átreszelgettem, kitapaszoltam, és az így készült mintát szintén a "Blue-Suff"-os technikával lemintáztam, majd milliputból elkészítettem. Már azért is jó így, mert szintén a hídvetőhöz kell majd ez is.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

A kész gépfegyver az alábbi videón láthatóan működik.
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: mamut » szer. júl. 31, 2019 9:44 am

Érdeklődöm, hogy a júni 12-én beharangozott távirányító átalakítás mikor lesz megtekinthető?
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 339

HozzászólásSzerző: TANK-R » szer. júl. 31, 2019 4:18 pm

Szia Kolléga! Ügyes ötvöződését látom itt a különböző technológiáknak :) Ez a Blue staff az én fatáziámat is megmozgatta még a rácsok kiviteli tervezésénél, igazi jópofa találmány (sajnos a beszerzett készlet odaveszett a ...) Nagyon látványos a működő szerkezet és lenyűgöző a szűk helyre való "bepréselése"! :jo Mit takar a "jóféle" alumínium? Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)
TANK-R
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 973

HozzászólásSzerző: yazoo » szer. júl. 31, 2019 8:00 pm

:D Az alumíniumra könnyebb válaszolni, ez nem az a kenődő, kellemetlen puha alumínium, ami azonnal élrátétet képez a legélesebb késen is, hanem ötvözött, kemény anyag, amit jó forgácsolni. Alumínium esztergálásánál bő emulziós hűtés-kenés mindig kívánatos, ami sajnos nálam, de barkács esztergáknál általában sem oldható meg. Olajos ecsettel való kenést használok helyette, ami azért mindig körülményes, ennél az anyagnál e-nélkül is lehetett szépen dolgozni. 1,2 mm-es furatot fúrni pedig még így se könnyű, ráadásul én fordulatszám hiányban is küzdök. :(

És akkor a távirányító. :)
FlySky FS-I6X-et használtam ide, az i6 firmware módosítás után majdnem ugyan azt hozza, de ennél a belső csatlakozók miatt praktikusabbak csereberélhetők a kapcsolók, potméterek.
Én maradtam a jobb kezes irányítás mellett, a táv tudja is a szükséges V-mixet. A bal oldali joystick egységet teljesen kiszereltem, és ennek a helyére készítettem egy új, az elképzelésemnek megfelelő megoldást. Az új csomagban két különálló stick maradt, egy függőleges irányú a lövegemelésnek, egy vízszintes irányú a géppuska mozgatásnak, és egy amolyan "jog"-tárcsa a toronyforgatásnak. Az eredeti joystick két potmétere maradt, ezek a karokhoz kerültek, a tárcsához pedig áthelyeztem az egyik kihelyezett potmétert.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

Az elemeket kinyomtattam, az egész egyszerűen összerakható, mindössze két csavart kellett utólag beletenni, hogy ne essenek be a karok. Az egész egység az eredeti csavarjaival rögzíthető a régi helyére.

Kép Kép Kép

A tárcsa, ahogyan a potméter, valamivel több, mint 3/4 fordulatot tud megtenni, a működés szempontjából ez azt jelenti, hogy a torony ennek a dupláját forogja, tehát 1 1/2 fordulatot végállástól végállásig. A pozíció helyzete különösen fontos, főleg az előre irány, a középállás. A tárcsába egy csavart tettem az óramutató szerint fél kettő irányba, ami úgy működik, mint egy kormánygomb, így akár nagyujjal, akár a tárcsa szélén a recéknél fogva is könnyen forgatható.
A lövegcső szöge és a torony helyzete ennél a megoldásnál külön figyelmet igényel, mert bekapcsoláskor a szervók azonnal pozícióba állnak, tehát fontos tudni a középállásokat, hogy ne érjen meglepetés. :o :-)
A tesztek után, most már fekete anyagból kinyomtattam az eddigi utolsó verziót. :-o) Ez annyiban különbözik, hogy a géppuska mozgató kar egy fekvő bordázott hengerecskével meg lett toldva, így könnyebben kezelhető, a tárcsa egy kis gombot kapott a csavar helyett, a lövegemelő kar pedig megkapta az eredeti FlySky botocskát. A csavarozás már bele lett tervezve, és itt ott kis korrekció a tökéletesebb méret miatt.

Kép Kép Kép

Bizonyára elég különös és egyedi ez az egész megoldás, de amit én elképzeltem, azt hozza. :)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: mamut » csüt. aug. 01, 2019 7:50 am

Nem találok jelzőket! Minden képzeletet felülmúl!

A távon további átalakítások is látszanak (pl jobb felül egy tekerő), azokból mi lesz?
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: yazoo » csüt. aug. 01, 2019 2:11 pm

Néhány más módosítás is van valóban. :D
Akkor végigszaladok a kapcsolók funkcióin.

Kép

Balra a táv elejére egy nyomógomb került, ez a géppuska működtetője. Mutatóujjal nyomva a gombot, nagyujjal pedig a pásztázás mozgatva kényelmesen lehet géppuskázni. :)
Bal oldalról az első, szintén egy nyomógomb, ez a löveg elsütőgombja (infra (Ogre csatarendszer) + hátrasiklás + hang).
A második egy háromállású kapcsoló, ez kódkapcsolóként működik, kis extra :-o) , szovjet harckocsizó induló részletét játsza, akár folyamatosan is, illetve egy kis oroszos "hurrá" 8-) csatakiáltást is tud, valamint hangerő fel és le.
A harmadik kapcsoló a hűtőventillátor kapcsolója, ez ahogy néztem felesleges is lehet, mert 40 fok felett a belső hőelem már indítja.
A negyedik egy potméter, ami kapcsolóként funkcionál, amit működtet, arra majd kitérek legközelebb. :mosoly
Az ötödik szintén kódkapcsoló, de ez egy forgókapcsoló, első állásban motorindítás vagy leállítás, második állás egy kürthang (fénykürttel kombinálva), harmadik állásban az első lámpa kapcsolható fel vagy le. Aztán hangerő fel illetve le. Minden funkció a mellette levő nyomógombbal aktiválható.
Első hallásra bonyolultan hangozhat, de egyébként egyáltalán nem az, és mivel mind extra funkciókat takar, akár félre is lehet tenni a használatukat.
A távirányító mind a tíz csatornája működésre lett fogva. A hangokat és egyéb jelenségeket a Rongyosgárda által már bemutatott viewtopic.php?f=183&t=3429 hangmodul állítja elő, a pici egységből két darab van használatban. Egészen jó szórakozás a programozása, a hangszerkesztés és sok egyéb lehetőség van benne, amit kellő idő ráfordítása után :D elő lehet csalogatni. És az ára sem vészes. :jo
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: mamut » pén. aug. 02, 2019 10:00 am

Köszönöm! Értem. Gondolom a rejtélyes potméterrel az orosz hurrá csatakiáltás tájszólását lehet állítani :-)
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: yazoo » szomb. aug. 10, 2019 3:47 pm

Visszatérek a rejtélyes potméter titokzatos feladatához. 8-)
A T-34 vezetőjének menet közben két módja volt a tájékozódásra, vagy felnyitotta a páncélajtót, amin ki és be is szállt, vagy az ajtóba beépített két periszkópon keresztül nézelődhetett. A két üveget egy-egy kis páncélfedél védte, amit belülről karokkal tudott nyitni tetszőleges magasságig.
A modell esetén is, ha mozog a harckocsi, valaminek nyitva kellene lennie. Ezen okból belekezdtem a vezetőnyílás ajtajának átalakításához.
A HL ajtaja persze nyitható, és külsőleg nem is néz ki rosszul, de kidolgozása csak a páncél síkjáig tart.
A kis páncélfedelek kialakításánál inkább egy teljesen új ajtó elkészítése mellett döntöttem, meghagyva az eredeti felső zsanért.
Némi rajzolgatás után több elemből kinyomtatható változat született. Kissé változtattam az eredeti külsőn is, bár mint az orosz páncélosoknál jellemző, több apró részletben eltérő ajtótípus is van.

Kép Kép Kép

A periszkóptükröket plexiből reszeltem, majd políroztam. Az eredetinek megfelelően egy lenyitható tartót kapott.

Kép Kép Kép Kép

Ami végül a lényeg volt, a felnyitható páncélfedeleket egy acélhuzalból összeállított rudazat egy szervó segítségével képes nyitni-zárni. Ennek a működtetését végzi az a bizonyos potméter.

Kép Kép Kép Kép

Az egész ajtó kézzel felnyitható ugyan, de egy rugós feszítő zárt állapotban tartja, hogy csak a fedelek nyíljanak a szervó mozdulásakor. Maga a szervó a toronyforgatás mögé fért csak, így a rudazat is elég hosszú lett. Itt már minden köbmiliméter helyért meg kellett küzdenem. :-o) A potméter kapcsolóüzemben működik, valahogy így:

yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

ElőzőKövetkező

Vissza: Átalakítások