Vezérlő nélküli vezérlés

Moderátor: denesatti

Vezérlő nélküli vezérlés

HozzászólásSzerző: HÁbris » csüt. júl. 25, 2019 2:24 pm

Üdv!
Sturmtiger fórumtárs kérésére közzéteszem a vezérlő nélküli megoldás rövid leírását.
Pontosabban képet ígértem a bekötésről, amit még nem csináltam meg, de nehéz is lenne kibogozni, először leírom.
Szóval a saját megoldásom a tankjaimban:
hozzávalók:
- egy ép HL tank, vezérlő nélkül :) ami benne marad: kihajtások+motorok, toronyforgató, lövegemelő, airsoft.
- 6 csatornás táv és vevő, a közismert flysky fs-i6
- 2db 20-45A esc a motoroknak, fwd-rw módot tudnia kell
- 2db 10-20A esc a toronyforgatáshoz és a lövegemeléshez, fwd-rw módot tudnia kell
- 1db 10-20A esc a löveg elsütéséhez, ez lehet fwd-br-rw vagy fwd-br módú is, vagy akár repülős, mivel csak 1 irányban kell és szabad működnie
- 1db olcsó rc 2ch ledvezérlő.

Bekötés és bekapcsolás előtt a multibec probléma elkerülése érdekében 4 esc szervókábelénél a középső hüvelyt ki kell húzni a csatlakozóból és visszahajtva pl szigszalaggal leszigetelni, mert azon dc5V van, jobb ha nem ér hozzá semmihez!
Annak ez esc-nek a középső erét kell meghagyni, amelyiknek a bec-képességében a legjobban bízunk :)

A bekötés:

minden szervócsatlakozó közvetlenül a vevőbe csatlakozik, nálam így:

ch1: kis esc, toronyforgatást működtetve
ch2: nagy esc, bal motort működtetve
ch3: nagy esc, jobb motort működtetve
ch4: kis esc, lövegemelést működtetve
ch5: led vezérlő, első-hátsó lámpákat (vagy keresőfényt, konvolyfényt, amire bekötöd) működtetve
ch6: egyszerű esc, airsoft elsütést működtetve.

Ezzel a bekötéssel
a bal joystick balra-jobbra a tornyot forgatja balra-jobbra (ch1)
a bal joystick fel-le a bal motor előre-hátra (ch2)
a jobb joystick balra-jobbra a löveget mozgatja fel-le (ch4)
a jobb joystick fel-le a jobb motor előre-hátra (ch3)
a swa kapcsoló kapcsolgatásával a fényt lehet aktiválni
a swd kapcsoló lenyomásával a löveget lehet elsütni
- azért írok lenyomást, mert azt a kapcsolót nyomógombra cseréltem, mivel az eredetivel sorozatlövést lehet generálni.

A rendszer előnye az egyszerűsége, a hátránya az, hogy nincs hangja, és nem infracsata-képes.
Korábban Ádám segített a hangon azzal, hogy felprogramozott egy kicsi hangmodult, amit valahogy eltoltam a tanítással, és jelenleg nem üzemel. Elvileg megoldható a motorhang, indítás, gázadás, leállítás, de még nem fordítottam rá energiát.

Most megyek vissza dolgozni, később ha kell kiegészítem a leírást szöveggel vagy képekkel.
hejj
Á
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára HÁbris pén. júl. 26, 2019 1:07 pm-kor.
HÁbris
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 200

Re: Vezérlő nélküli vezérlés

HozzászólásSzerző: HÁbris » pén. júl. 26, 2019 9:14 am

Jut eszembe: a felhasznált esc-k kezelik a 3 cellás lipo aksikat, így a tankkal lehet gyorsabban hajtani a gyári motorokkal, (modern harckocsik!) illetve a többi motoros funkció is gyorsabb -a gyári 130-as kismotorok is gond nélkül mennek 11V-on.
HÁbris
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Palko242 » pén. júl. 26, 2019 9:40 am

:bravo
Üdvözlettel: Józsi

Panzerkampfwagen IV

Panzerkampfwagen V

Panzerkampfwagen VI
Palko242
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 251

HozzászólásSzerző: yazoo » hétf. júl. 29, 2019 7:06 pm

Jó hogy így összefoglaltad. :jo
Magam is ilyen irányt választottam egy ideje, igaz néhány dolgot másként alakítottam ki, de mindenki a saját kedvére formálja a gépeit. Ezek a megoldások több szabadságot nyújtanak, igaz máskor meg kötöttségeket. Meg kell találni az egyensúlyt. :D
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 869

HozzászólásSzerző: mamut » szer. júl. 31, 2019 9:25 am

Ha a távon beállítasz egy V-mixet, akkor az egyik oldalon értelemszerűen a kocsi mozgását, a másik oldalon pedig a torony mozgását tudod vezérelni.
Ha a távon nincs V-mix, akkor az a vevő oldalon is kialakítható egy kis áramkörrel: viewtopic.php?f=152&t=3199&hilit=Mark&start=30#p50460

http://www.rctank-forum.hu/viewtopic.php?f=152&t=3199&hilit=Mark&start=30#p50460
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 340

HozzászólásSzerző: HÁbris » csüt. aug. 01, 2019 12:18 pm

mamut írta:Ha a távon beállítasz egy V-mixet, akkor az egyik oldalon értelemszerűen a kocsi mozgását, a másik oldalon pedig a torony mozgását tudod vezérelni.
Ha a távon nincs V-mix, akkor az a vevő oldalon is kialakítható egy kis áramkörrel: viewtopic.php?f=152&t=3199&hilit=Mark&start=30#p50460

http://www.rctank-forum.hu/viewtopic.php?f=152&t=3199&hilit=Mark&start=30#p50460

Azt hittem azt delta-mixnek hívják :csod
Elmulasztottam beírni, de kipróbálás szinten én is megcsináltam a távon a mixek menüpont alatt.
Általában kikapcsolva tartom, mivel a vezetési elképzelésem kezdettől fogva a "kétkezes botkormány" volt.
Ráadásul a mixek bekapcsolt állapotában a löveg fel-le mozog kanyarodás közben, ami elég béna.
Magában meg nem lehet löveget emelni, mert akkor forogni kezd a hk.
HÁbris
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: HÁbris » csüt. aug. 01, 2019 12:19 pm

yazoo írta:Jó hogy így összefoglaltad. :jo
Magam is ilyen irányt választottam egy ideje, igaz néhány dolgot másként alakítottam ki, de mindenki a saját kedvére formálja a gépeit. Ezek a megoldások több szabadságot nyújtanak, igaz máskor meg kötöttségeket. Meg kell találni az egyensúlyt. :D

Volna kedved itt leírni a saját megoldásodat? Biztos nem én vagyok az egyetlen, akit lázba hoz!
HÁbris
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: yazoo » csüt. aug. 01, 2019 2:39 pm

HÁbris írta:Volna kedved itt leírni a saját megoldásodat?

Az én megoldásom alapvetően hasonló, a T-34 topikban épp most elég jól kiveséztem. Nekem is külön ESC-k vannak a főmotoroknak, a KV-1-nél, hasonlóan a Tiédhez kisebb áramú ESC működteti a toronyforgatást és az emelést. A T-34 -nél viszont szervó. Ezért is kellett a távirányító átalakítása.
Az airsoft motorját egy egyszerű kapcsolóáramkör működteti, ide nem tettem ESC-t.
A lámpák, a lövegelsütés, géppuska, ezeket mind a hangmodul által működnek.
A lövés és a géppuska pedig a kapcsoló helyére beépített nyomógombbal süthető el.
A KV-1-nek i6-os távja van, de a 10 csatornát ott is sikerült kihasználni, főleg az FPV kezelése miatt.
Én jobban szeretem az irányítást egy joystick kezelésével, így a V-mixet használom, jobban kézreáll, és a többi kezelőszerv használatába nem kavar bele.
Nagy vonalakban azt hiszem összefoglaltam a lényeget. :D
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 869

HozzászólásSzerző: mamut » pén. aug. 02, 2019 9:56 am

HÁbris írta:Ráadásul a mixek bekapcsolt állapotában a löveg fel-le mozog kanyarodás közben, ami elég béna.

Akkor ott valami nem jól volt beállítva, vagy bekötve.
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 340

HozzászólásSzerző: HÁbris » pén. aug. 02, 2019 10:58 am

yazoo írta:
HÁbris írta:Volna kedved itt leírni a saját megoldásodat?

Az én megoldásom alapvetően hasonló, a T-34 topikban épp most elég jól kiveséztem. Nekem is külön ESC-k vannak a főmotoroknak, a KV-1-nél, hasonlóan a Tiédhez kisebb áramú ESC működteti a toronyforgatást és az emelést. A T-34 -nél viszont szervó. Ezért is kellett a távirányító átalakítása.
Az airsoft motorját egy egyszerű kapcsolóáramkör működteti, ide nem tettem ESC-t.
A lámpák, a lövegelsütés, géppuska, ezeket mind a hangmodul által működnek.
A lövés és a géppuska pedig a kapcsoló helyére beépített nyomógombbal süthető el.
A KV-1-nek i6-os távja van, de a 10 csatornát ott is sikerült kihasználni, főleg az FPV kezelése miatt.
Én jobban szeretem az irányítást egy joystick kezelésével, így a V-mixet használom, jobban kézreáll, és a többi kezelőszerv használatába nem kavar bele.
Nagy vonalakban azt hiszem összefoglaltam a lényeget. :D

Valóban, e kettőt összeolvasva és a korábbiakat hozzáböngészve felfogható a rendszer :)
HÁbris
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: HÁbris » pén. aug. 02, 2019 11:10 am

mamut írta:
HÁbris írta:Ráadásul a mixek bekapcsolt állapotában a löveg fel-le mozog kanyarodás közben, ami elég béna.

Nincs rosszul beállítva és bekötve, ez az alapkoncepció következménye.
Mivel a jobb stick vízszintes mozgása a lövegemelés, az egyujjas kormányzás bekapcsolása esetén a lövegemeléssel együtt a lánctalpak is elindulnak, mivel a 4.ch a mix által vezérli a 2. és 3. csatornát.

Egyébként tervben van, ha lesz pár felesleges ezresem, hogy veszek két 8ch vevőt, a lövegemelést szervóval a 7. ch-ra teszem és potival állítom, így a ch4 üres lehet.
A ch8 kaphat valami plusz funkciót, pl kereső reflektort kapcsol.
HÁbris
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: HÁbris » hétf. nov. 18, 2019 8:15 am

HÁbris írta:
mamut írta:

Nincs rosszul beállítva és bekötve, ez az alapkoncepció következménye.
Mivel a jobb stick vízszintes mozgása a lövegemelés, az egyujjas kormányzás bekapcsolása esetén a lövegemeléssel együtt a lánctalpak is elindulnak, mivel a 4.ch a mix által vezérli a 2. és 3. csatornát.

Egyébként tervben van, ha lesz pár felesleges ezresem, hogy veszek két 8ch vevőt, a lövegemelést szervóval a 7. ch-ra teszem és potival állítom, így a ch4 üres lehet.
A ch8 kaphat valami plusz funkciót, pl kereső reflektort kapcsol.

A terv részben megvalósult, a pz3-ba már bekerült a 8ch vevő.
Így a harckocsi irányítás csak a jobb karral megy, mint a hl-nél, a torony és löveg mozgatása szintén hl-módra a bal karral, semmi nem zavar semmit.
Az egyik plusz csatorna a mixnek lett beáldozva, a másik az antennamozgató szervónak.
HÁbris
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Vissza: Egyéb vezérlők