HL elektronikák

HL / TORRO / TAMIYA

Moderátor: denesatti

HL elektronikák

HozzászólásSzerző: mamut » pén. okt. 15, 2010 7:17 am

Sikerült beszereznem 3 járművet, kettő HL-t és egy torrot. Ez utóbbit belsejét HL-re cseréltem. 3 beszerzési forrásból sok gyötrelem után kezd összeállni az elektronika. Két gép már csataképes. Egyik gyári csatarendszerrel, másik gyári vevővel, de már saját kábelekkel és IR LED-del.

A szerzett tapasztalatokat teszem itt majd közzé.

Első nagy felfedezésem, hogy az RX18 v6 lényegesen jobban irányítható, mint a v5. Sokkal finomabban indul, és egész lassan is lehet vele forogni. Pedig ránézésre a v5 látszik korszerűbbnek.

(képet majd később, ha érdekel valakit)
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 338

Re: HL elektronikák

HozzászólásSzerző: Hessler » pén. okt. 15, 2010 4:17 pm

igen, jöhet! érdekel a tapasztalataid
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

Válaszok: 2818

HozzászólásSzerző: mamut » hétf. okt. 18, 2010 10:26 am

Az első HL csata tapasztalatai:

Az infrára nem kész tankokhoz teljes készeletet kell vásárolnunk, ami IR led-ből IR vevőből, és kábelekből áll:
Kép

Az egyik alkatrész az IR vevő aljzata:
Kép

Ezt az aljzatot IV esetében a bajonetzárral levehető kupola helyére szerelhetjük:
Kép

VI (tigris) esetében már nem vettem (vettem volna, de nem azt kaptam két helyen sem) teljes készletet, csak IR vevőt. Ezért külön vettem IR LED-et, és modelboltban olyan csatlakozót, ami passzol a IR vevőhöz, illetve olyan csatlakozót, ami az RX18-ba megy.

A tigris kupola ajtaja árnyékolná a vevőt, ezért azt a másik ajtó alá szereltem. Innen viszont előtte a BB kapcsolót kellett a kupola alá tenni.

A kupola alatt, a BBtöltőnyillás mellett a kapcsoló:
Kép

Az aljzat a kapcsoló régi helyén:
Kép

A vevő az aljzatban, a tigrisben:
Kép

A IV-es vevője a helyén:
Kép

Az IR led-eket bszerelés előtt egy 20mm hosszú 6x0,5mm-es rézcső darabba tettem bele, hogy előírás szerint legaább 1cm mélyen legyenek. Rézcsövet modelboltban vettem, egy picit meg kellet csiszolni belülről, hogy a LED belemenjen.

A lövegpajzsben a régi BB LED-et kiszedtem, helyét 6mm-ig felfúrtam, és ide ment be a kis rézcső benne a LED-del.

A HL IR csatára kész gépek:
Kép
A torro T-34 átalakítása először az elektronika cseréjével kezdődött. Az első RX18 egy percig működött, majd egyik FET-je füstölni kezdett... (itt jegyzem meg, hogy a HL IV-est amikor először bekapcsoltam, a gyári kapcsoló zárlata miatt kigyulladt. Garancia egyik esetben sem...) Új RX18 vásárlás, szerencsémre egy új típust kaptam, RX18 v6-ot. Érdekes, hogy a jobban irányatható v6-os a kocsányon lógó FEt-jeivel, ránézésre sokkal primitívebb:
Kép

A T-34 IR vevőjét használtam fel. A csőben lévő LED-ről nem tudtam eldönteni valóban IR-e (merthogy pirosan is világít). Ezért megpróbáltam kiszedni. Sajnos nagyon be volt ragasztva, ezért a cső végét levágtam LED-del együtt. Ekkor derült ki, hogy két LED van egymás mögött, az első az IR, és mögötte egy piros. Tehát jó lett volna az eredeti IR led... Így viszont új IR LED-került bele.

A bekötések elsőre sikerültek, IR rendszer is működik. Az első bemérések szerint német gépek rézcsöves LED-je valamivel messzebb lő, mint a T-34 műanyag csövében lévő LED,. A vevők összehasonlítása később.
Kép
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: Hessler » kedd okt. 19, 2010 4:44 pm

Először is merre laksz? Azért kérdezem, mert mi szoktunk infra csatázni, és jó lenne ha bővülne a kör. Mi a tamiya csatarendszert használjuk, és Ogre barátunk jóvoltából lehet venni HL-hez is. Ha kérdezteted volna megtudtuk volna mondani, hogy két led van a torro csövébe, nem kellet volna fűrészelned. Köszönjük a képeket és az infót. Engem érdekelne az Rx-18 bekötése a t-34-be is.

Léci ne nyiss egymás után több bejegyzést, használd a szerkesztés gombot és ott folytasd a topicod!
Köszi!
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: mamut » szer. okt. 20, 2010 8:33 am

Tegnap "bemértem" a T34 és a HL IR vevőket.

A HL gombájában egy hanyat fekvő IR fototranszisztor(?) van, és fölötte egy fejjel lefele műanyag piramis (prizma) biztosítja, hogy minden irányból az IR-re essen a sugárzás.

A T34-nél a totony tetején egy periszkópnak álcázott tokban két, egymásak háttal álló IR fototranszisztor(?) van. Egyik előre, másik hátra néz. Párhuzamosan vannak kötve. A HL elektronikája tudja használni őket.

Azt vártam, hogy a T34 oldalról érzéketlen lesz a találatra, mivel oldalirányba néző érzékelője nincs. Azonban a T34 és a HL is minden irányból vette a találatokat 3m-ről. A szoba méretei miatt nagyobb sugárral nem mértem.

Bekötés:

Ha a fenti fotó szerint tartjuk az RX18-at, akkor a jobb felső sarokban látjuk az IR aljzatot, 5 érintkezővel. Fentről lefele számozva:

1. IR LED jelzetlen láb
2. IR LED rövidebb, bemart oldalú láb
3. IR tranzisztor középső láb
4. IR tr HL gombánál vékonyabb csap felöli láb
5. IR tr HL gombánál vastagabb csap felöli láb

Ha nem HL gombánk van, akkor az IR tranzisztor középső lábához mérve az egyik lábon 1.2MOhm ellenállás mérhető, a másikat 2M-es határral még nem méri a műszer. Ez a 1.2M-es láb a HL vastagabb csapnak megfelelő oldala.

T34 torony bekötés:

Az RX18 gyári kábeljét használtam, a piros fekete drót felöl számozva (a +- nem jelent semmit, csak a párosítás miatt jelöltem):

1. (piros) torony forgás +
2. (fekete) torony forgás -
3. löveg fel-le +
4. BB lövés +
5. löveg és lövés -
6. ? pedig biztos csinál valami
7. világítás +
8. világítás -

Bemértem az IR ledek szórását. T34 esetében, a csőben lévő LED szimetrikus 28fokos szögben add találatot 3m-en. A tigris lövegpajzs LED-je balra 3 jobbra 24 fokot szór, az aszimetria a cső árnyéka miatt van. Szóval az 1cm mélyen lévő LED még nagyon durván majd 30 fokban szór!
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: goan » pén. júl. 01, 2011 8:02 am

Tamiya : Tiger I , Sherman Easy Eight, King tiger , Su 152,
Hl Tiger I elmod, Torro t34/85, Trumpeter T34/76
goan
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 434

HozzászólásSzerző: Hessler » szomb. júl. 02, 2011 6:43 am

hát ez komoly,
index, féklámpa, stb :o
szabadon feltölthető hangok :o :o
saját programozó felület :o :o :o

ha megcsinálták rendesen akkor tamiay, el-mod és benedini felkötheti a gatyáját az a szerencséjük, hogy drága "még"
hmm... nem semmi kísérlet
az első link alján vannak demo hangok, a king tiger elégé ismerős.
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: Kristóf » szomb. júl. 02, 2011 9:44 am

:o
Jól értem? Ez egy olyan hangmodul, ami a HL-es RX18 elektronikához való, de ugyanúgy lehet rá hangmintákat pakolni, mint az El-modnál? Méghozzá olyan komoly hangmintákat, mint amit a belinkelt oldalon hallgattam? :csod
Üdv:
Kris

1:16 Panther G
1:16 Tiger
Kristóf
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 583

HozzászólásSzerző: Hessler » szomb. júl. 02, 2011 10:25 am

Kristóf írta::o
Jól értem? Ez egy olyan hangmodul, ami a HL-es RX18 elektronikához való, de ugyanúgy lehet rá hangmintákat pakolni, mint az El-modnál? Méghozzá olyan komoly hangmintákat, mint amit a belinkelt oldalon hallgattam? :csod

jól érted. kérdés, hogy adja vissza
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: Hessler » szomb. júl. 02, 2011 12:45 pm

a kezelő felület a HL hanghoz
Kép
:)
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: Sherman » szomb. júl. 02, 2011 12:51 pm

Hát nem tom a Sherman-emnek szebb a hangja. A Gepard meg nem Gepard csak legfeljebb Leo egyes. Géppuska és löveg hang van rajta?

Találtam valami érdekeset. A Hooben tankokhoz adtak ki vezérlést vagy mit, ezen az oldalon találtam: http://www.awesomehobbies.com.au/shop/c ... tanks.html
Külön a T-55-höz és külön az elefánthoz.
Sherman
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1729

HozzászólásSzerző: Hessler » szomb. júl. 02, 2011 4:29 pm

Sherman írta:Hát nem tom a Sherman-emnek szebb a hangja. A Gepard meg nem Gepard csak legfeljebb Leo egyes. Géppuska és löveg hang van rajta?

Találtam valami érdekeset. A Hooben tankokhoz adtak ki vezérlést vagy mit, ezen az oldalon találtam: http://www.awesomehobbies.com.au/shop/c ... tanks.html
Külön a T-55-höz és külön az elefánthoz.

persze, hogy jobb ezek az el-mod féle hangok de ott a lehetőség, hogy jobbat tegyél rá ha minden igaz. Kíváncsi lennék a t-55-ös hangjára. 90 dollárért nem is sok full vezérlés + hang
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: mamut » pén. aug. 12, 2011 1:29 pm

Már valahol próbáltam (és le is írtam) a saját gyártású IR LED-ek szórását megmérni, most megint nekiláttam más technológiával. A képeken egy-egy lövés látható IR tartományban. Látszik jobb oldalon a lövést leadó jármű, a célkereszt a falon, és az IR sugárzás eloszlása a falon ahova lőttem. A célkereszt alatt egy 50cm-es vonalzó, azon megcsillan a LED.

Tapasztalatok:
A gyári HL IR LED jóval erősebb, mint a bolti IR LED.
A cső mellé szerelt IR LED fényét a cső nagyon árnyékolja.

Az IR lövés képek:

A gyári HL LED, pzkIV-ben, csőbe szerelve:
Kép

Bolti IR LED Puma csőben
Kép

Bolti, SU100 csőben:
Kép

Bolti T-34 csőben:
Kép

Tiger cső mellett. Érdemes megnézni a cső árnyékát ott bal oldalon!
Kép
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

HozzászólásSzerző: goan » pén. aug. 12, 2011 7:33 pm

Hello

:csod Érdekes képek, és milyen mélyen van az infra a csőben és milyen távolságra van a célpont?
Tamiya : Tiger I , Sherman Easy Eight, King tiger , Su 152,
Hl Tiger I elmod, Torro t34/85, Trumpeter T34/76
goan
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 434

HozzászólásSzerző: outsiheder » vas. aug. 14, 2011 9:40 am

A képek érdekesek, de a mérés leírásából nem derül ki, hogy milyen hullámhossz tartományú fényt látunk.
Ezek a képek a látható fény tartományába vannak, vagy az infra tartományban, és azon belül hány nm (névleges) hullámhosszon?
(az eltérő hullámhossz az infra tartományban bőven okozhatja a lövés erősség, a vételi oldalon az érzékenység igen nagymérvű (látszólagos) eltérését, miközben a leadott adó teljesítmény azonos)
Azt már láttam, hogy többen úgy ellenőrizték a lövés meglétét, hogy a mobil telefont fényképező módra kapcsolva a lövés irányában tartva látszik felvillanásként a képernyőn a lövés.
Ezek a képek egy elsötétített szobában készültek?
outsiheder
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

Válaszok: 71

Következő

Vissza: Gyári elektronikák