Tamiya Vs El-mod hang

HL / TORRO / TAMIYA

Moderátor: denesatti

Tamiya Vs El-mod hang

HozzászólásSzerző: Hessler » szomb. máj. 30, 2009 3:58 pm

Felrakom, hátha rá jövünk a nagy okosságra. Miért hangosabb a tamiya tank, mint az el-modos?

Válsz rém egyszerű, jobb a tamiya végfokerősítője!
Ha így lenne nem nyitottam volna ezt a topikot.

Nézzük, ki mivel büszkélkedik.

Tamiya
középen van a tamiya végfoka minden féle hűtést nélkülözve
Kép

és a hangszórója
Kép

El-mod
végfoka nagy hűtéssel
Kép

Tamiya teljesítménye
chip LA4558
Kép

kamu szteroba kötve 1 X4,5 W 8 ohmos hangszóróval
monoba 2 X 2,4 W 4 ohmos hangszóróval
hangszóró
4 ohm
5 W
50 X 50 mm

El-mod teljesítménye
chip tda 7057 AQ
2 X 8 W
hangszóró el-mod ajánlásával Visaton FRS7-8
15 W
8 ohm
250 Hz
50 X 50 mm

Tamiya mivel 4 ohmos hangszórót használ ezért valószínű, hogy 2,4 wattot ad le.
ezzel szembe az El-mod 2 X 8 wattos teljesítménnyel bír.
Még is mikor beindul a tamiya king tiger, nem is lehet hallani az el-modos tigris hangját, hiába az el-mod gyárilag ajánlott hangszóró.

2,4 W hangosabb, mint a 8 Watt? Ki érti ezt?
Miért, miért :'( :'(
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

Válaszok: 2818

Re: Tamiya Vs El-mod hang

HozzászólásSzerző: Genetic » szomb. máj. 30, 2009 4:49 pm

Hát lehet fura lesz amit mondok, de a doboz amiben a hangszóró van nagyon sokat számít. Én próbáltam a leopárdba komolyabb nagyobb hangszorót berakni a gyári doboz nélkül. Az eredetihez képest seholsem volt...
Genetic
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1190

HozzászólásSzerző: Hessler » szomb. máj. 30, 2009 10:07 pm

csak itt lehet trükk.
Lemértem a tamiyának 1/2 literes doboza van

végül is a shermanba is ekkora doboz van, és véletlenül se kicsinyítettek rajta, hogy teret nyerjenek vele.
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: Genetic » szomb. máj. 30, 2009 10:39 pm

Egyszerü.. tedd át a tamiya dobozba az elmod hangszorót, hajtsd meg az elmoddal és próbáld ki hogy szól...
Genetic
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1190

HozzászólásSzerző: Hessler » hétf. jún. 01, 2009 7:37 pm

Genetic írta:Egyszerü.. tedd át a tamiya dobozba az elmod hangszorót, hajtsd meg az elmoddal és próbáld ki hogy szól...

gondoltam rá, de ez csak 5 W-os nem szeretném elküldeni
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: szotyimag » hétf. jún. 01, 2009 10:02 pm

Nekem ezek a dolgok magasak,mint kakasnak a farzseb, még a végfokokról sincs gőzöm, hogy melyikek és mire valók. De nem lehet hogy a kétszer akkora ellenállás az oka?
"Husszasok, itt a husszas... motort...indíts! Cél az ég alja, irány az egyenes...előre...indulj!!!"
Hellgert László fhdgy. hk. századparancsnok.
szotyimag
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1065

HozzászólásSzerző: NuGyi » hétf. jún. 01, 2009 10:05 pm

Üdv!

Nyugodtan megpróbálhatod csak vedd le a hangerőt és csak addig hangosítsd amíg érzed hogy kényelmesen bírja. Szerintem nyugodtan kipróbálhatod...
Üdv!
NuGyi
admin
admin

Válaszok: 1017

HozzászólásSzerző: Dudurbun » kedd jún. 02, 2009 9:02 am

Üdv!

Nem tom segít-e, de találtam egy ide illő cikket:
Mit is ér a hangszóró érzékenységének értéke? Az alábbi cikkben kiderül miért is kerül sokba a jó érzékenységű hangszóró, és miért is jó ez nekünk.

WATT vagy DECIBEL?

Még ma is számtalanszor találkozom egy-egy hangfalrendszer vásárlásakor a kérdéssel: erre vagy arra a helyre 2x300W elég lesz? Megvallom őszintén ilyenkor mindig egy világ omlik össze bennem. Több mint egy évtizede magyarázom személyesen vagy cikkek tömkelegén keresztül, hogy már a kérdés is rossz, de vagy kevés emberrel beszéltem még, vagy úgy látszik még többször el kell mondani. Úgyhogy nem ússzátok meg most sem egy kis fizika nélkül, de megígérem próbálom minél egyszerűbben. A hangszóró az erősítőből felvett teljesítményt megpróbálja hangnyomássá alakítani a membrán mozgásán (rezgésén) keresztül. Bizony csak próbálgatja, mert a legjobb hangszóró is csak a teljesítmény öt százalékát (!) "adja vissza" hangban, a többi hővé alakul. (Ezt hívják hatásfoknak),de megígértem,hogy visszafogom magam. Ha buli végén szétszednéd a hangfalakat, tapasztalnád, hogy bizony a hangszóró mágnesköre eléggé meleg. A helyzet hasonlít a villanykörtéhez: egy 100 W-os izzó teljesítményének töredéke lesz fény, a többi melegíti a lámpát. (Ha nem hiszed, markold meg.) Ez az 5% elég kevés (pedig ez egy kifejezetten jó hangszóró, az átlag 1% körül van!),de ezt kell szeretni?

A hangszóró másik jól hallható jellemzője a hangnyomás, amit produkál. Ezt a mérőszámot érzékenységnek hívják. Az érzékenység az a hangnyomás, amit egy méterrel a hangfaltól, egy watt elektromos teljesítmény hatására hallható illetve mérhető. A katalógusokban is így adják meg általában.
Például 96dB/1W/1méter, azt jelenti, hogy a hangdoboztól 1 méter távolságban 1W teljesítmény hatására 96dB(decibel) hangnyomás keletkezett. Nem kell fizikusnak lenni ahhoz: minél jobb a hangszóró hatásfoka, annál jobb az érzékenysége. És itt van az a bizonyos négylábú ugató szerkezet elásva!

Azonban, hogy a fejedben teljes legyen a zűrzavar, még egy kis fizika: a fül 3dB hangnyomás- növekedést éppen észrevesz. Nem kétszer olyan hangosnak hallja, csak egy picit hangosabbnak! Ahhoz viszont hogy a hangszóró 3dB-lel hangosabb legyen, meg kell duplázni a teljesítményt, amit belepumpálok a hangszóróba! És itt azonnal megdolt egy régi tévhit: ha kicseréled az erősítődet, egy kétszer akkora teljesítményűre, kétszer akkora lesz a hangerő. EZ NEM IGAZ! Egy kicsivel nagyobb lesz a hangerő, de elmarad a várt "átütő" eredmény. ( A nagyobb erősítőnek van számos itt nem részletezendő haszna: nagyobb dinamika, nagyobb tartalék, stb.)

Most már mindent tudunk! Nézzünk egy egyszerű példát (vigyázat számítás jön!): Van két hangdobozunk. Az egyik, nevezzük A-nak, 500 W terhelhetőségű, érzékenysége 94dB/1W/1m. A másik,a B jelű 250W terhelhetőségű, de érzékenysége 99dB/1W/1m. Az alábbi táblázatban csak annyit teszek, hogy a kezdeti 1W-os teljesítményt mindig megduplázom. Ugye már tudjuk, a hangnyomás minden duplázásra 3dB-t fog nőni.

Duplázások száma Teljesítmény(Watt) Hangnyomás A(dB) Hangnyomás B(dB)

0 1 94 99
1 2 97 102
2 4 100 105
3 8 103 108
4 16 106 111
5 32 109 114
6 64 112 117
7 128 115 120
8 256 118 123
9 512 121

A kilencedik duplázást B már nem bírná ki, mert maximális teljesítménye 250W. De hogyan is van ez? "A" hangdoboz több mint 500W teljesítményen halkabb lesz, mint "B" 250W-on? Igen! "B" hangdoboz hatásfoka, érzékenysége jobb mint "A"-é , fele teljesítményen is hangosabb. A mai erősítőárak mellett nem mindegy: fele akkora végfok is elég a nagyobb hangerőhöz! És most képzeld el, mekkora a különbség, ha egy komplett diszkót szerelsz be 10.000 W-al! Jobb hangdobozzal elég a fele erősítő. Ez már jócskán zsebbe vágó kérdés!

Most hallva az eredeti kérdést - 2x300W elég lesz? - már tudod a választ. Attól függ, hogy milyen a hangdoboz érzékenysége.

Tehát WATT vagy DECIBEL?

Először mindig azt kell nézni, mennyi a hangdoboz érzékenysége ("hány decibeles?"), másodszor az érzékenysége mellett mennyire terhelhető ("hány wattos?"). A fent ismertetett módon (ld.táblázat!), e két adatból könnyű kiszámítani mennyi lesz a hangdoboz maximális hangnyomása. Ez az a hangnyomás, amit a maximális teljesítményen lesugároz a hangfal. Ez lesz a maximális hangerő.

Vedd figyelembe, hogy a hangdobozok többszörözése esetén ugyanez a számítási mód. És, hogy még bonyolultabb legyen: a terem a valóságban jelentősen befolyásolja az egész végeredményt. De ez már tényleg a teremakusztikusok dolga?

A szöveg szerzője : http://www.garry.hu
VsPro Abrams, VsPro Leo 2 A5, VsPro Tiger I, Marui Abrams, HL Abrams és egy fantazy DT-I.
Dudurbun
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 552

HozzászólásSzerző: vaskalap » kedd jún. 02, 2009 12:24 pm

Akkor mi a teendő a kívánt hatás elérésére az el-mod esetében?
vaskalap
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 500

HozzászólásSzerző: Hessler » hétf. jún. 22, 2009 6:57 pm

Leteszteltem a tamiya hangszóróval az el-modot, és arra kell rájönnöm, hogy a tamiyának tisztább a hangmintája. Egyértelműen jobban szól az el-mod, de a tamiya hangja teljes hangerőn se torzít be. Ráadásul el-mod hangmintája alapból halkabb.
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: NuGyi » hétf. jún. 22, 2009 7:37 pm

Üdv!

Mondjuk, ezen én nem csodálkozom. Én magam, nagyon sokat teszteltem az El-modot mert nem vagyok és nem is voltam elégedett azzal amit nyújt, és még külön végfokkal is gyenge. Dehát ez ilyen elfogadtam... Ha jó hang kell, minőségi elektronikával megáldott tankot kell venni. Legközelebb én is erre törekszem. De ha sikerül valami akkor engem is érdekel nagyon.
Üdv!
NuGyi
admin
admin

Válaszok: 1017

HozzászólásSzerző: Hessler » szer. jún. 24, 2009 9:36 am

Van rá megoldás! Közben rájöttem, hogy hajlandó megszólalni mp3 lejátszóként is. Már csak eredeti tiszta hangot kell vadászni. egy kis segítség a vállalkozó el-modosoknak:
http://audacity.sourceforge.net/download/
ezzel a programmal lehet meg vágni hangszíneket állítgatni stb.
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: Hessler » csüt. jún. 25, 2009 6:41 am

HEURÉKA! Tegnap sikerült a tamiya hangját legyaláznom. Végre eljutottam a nagy áttöréshez, maybach motor full eredeti hangja szólal meg, minden féle torzítás nélkül, és iszonyú hangos lett. Már én se hittem benne, de van potencia az el-modba, és azt merem állítani, hogy úgy szól mint egy benedini. Elhagytam az el-mod által rendelkezésre bocsátott indítási hangot, és egy nagyon egyedi brutál jó hangot töltöttem fel. Menet közbeni full gáz hangján dolgozom, hogy az is minél jobban szóljon. Ill. a lánctalp csikorgó hangját is lecserélem kattogóra, mert a youtubon nézve a videókat nem nagyon csikorognak. A leendő párduc hangja is már megvan. Szóval, ha meghalljátok, hogy milyen egyedi lett, nagyon fogtok irigykedni. :)
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

HozzászólásSzerző: Dudurbun » csüt. jún. 25, 2009 1:21 pm

Na erre kíváncsi leszek! :D :D
VsPro Abrams, VsPro Leo 2 A5, VsPro Tiger I, Marui Abrams, HL Abrams és egy fantazy DT-I.
Dudurbun
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 552

HozzászólásSzerző: Hessler » pén. jún. 26, 2009 7:40 am

Dudurbun írta:Na erre kíváncsi leszek! :D :D

Persze nem a hang erejére gondolok a benedini hasonlatnál, mert egy 40 W-os erősítővel nem veszi fel a versenyt. Inkább olyan valóságos, és tisztább motorhangja.
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

Következő

Vissza: Gyári elektronikák