HL Tankok elektronikájának plussz hűtéssel való ellátása

HL / TORRO / TAMIYA

Moderátor: denesatti

HL Tankok elektronikájának plussz hűtéssel való ellátása

HozzászólásSzerző: IRON WARRIORS » vas. feb. 01, 2009 8:31 am

Kép Kép Kép Kép Kép Kép Kép

Üdv minden HL tulajdonosnak!
Ezúttal a HL lánctalpasok egyik alapvető hiányosságának orvoslására adnék néhány ötletet, mégpedig a gyári vezérlő elektronika túlmelegedéséből eredő leégésére. A képek már felkerültek NuGyi hathatós segítségével, ezúton is köszönöm neki!
Én két típust ismerek jól a régebbi modellekben alkalmazott RX13 típusút és az újabb RX14-est.
Az RX13-ast ellehet látni passzív póthűtésel (első két kép) mégpedig úgy hogy a gyári hűtőbordára plussz bordát erősítünk, az eredetire óvatosan felfúrva, és lemez csavarral rögzítve. A két borda közé hővezető pasztát tegyünk.
Mind a két fajta elektronikát fordítva kell beszerelni, hogy a hűtések működhessenek, ehhez a kapcsolókat is átkel helyezni, a hátsó nézeti képen látszik hogy én hova helyeztem a főkapcsolót, az alsón pedig hogy FBS ragasztóval hogy csépmentesítettem a régi kapcsoló helyeket.
Az RX14-es típuson nincs gyári hűtőborda ezért ennek a hűtését egy 50mm átmérőjű számítógép ventilátor bal oldali hűtőrács alá beépítésével oldottam meg (ez a 3-4-es képen látható) Fontos hogy a ventilátor és a tank teste közé tegyünk hézagoló alátétet, mert különben megszorulhat. A bekötését az áthelyezett főkapcsolóra csináltam. A hátsó hűtőrácsokat be kell fedni, én rézlemezzel csináltam ( a felülnézeten látható) mert a beszívott levegő csak így áramlik át a Tank belsején megfelelően. A ventilátorból én 12V-ost raktam be, megfelelően működik, és nem kíván előtétellenálást, 800Ft körül beszerezhető számítástechnikai szaküzletekben.
Szorosan nem tartozik ehhez a témához, de én erősen ajánlom hogy a gyári hangszórót cseréljük hasonló átmérőjű és teljesítményű de fémközepűre, ez sokkal élethűbb hangokat ad ki. Először még a gyári látható, a későbbi képen pedig már a fémközepű.
IRON WARRIORS
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

Válaszok: 91

Re: HL Tankok elektronikájának plussz hűtéssel való ellátása

HozzászólásSzerző: Peti » hétf. feb. 02, 2009 9:32 pm

Szia!

Sikerült szép kultúráltan megoldani a dolgot :)
És lenne egy kérdésem:milyen teljesítményű hangszórót szereltél be a harckocsiba ?
Előre is köszi :)
Üdv:
Peti
Peti
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 335

HozzászólásSzerző: IRON WARRIORS » kedd feb. 03, 2009 8:18 am

Szia Peti!
A hangszoró átmérője megegyezik az eredetivel, 8 Ohmos és 0.25W-os fémközepű.
Próbaként kötöttem be, de meglepően jól szuperált, főleg a hangok tisztasága sokat javult, így maradt is. Merem ajánlani bárkinek akki nem tud vagy nem akar sokatkölteni a hangzás javítására, de mégis javítani szeretne valamit rajta.
IRON WARRIORS
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

HozzászólásSzerző: IRON WARRIORS » kedd feb. 03, 2009 12:45 pm

Szia Hessler!
Minden építő jellegű kritikát szívesen fogadok!
Hát lehet hogy az átmenő csavarok alkalmazása nem a legszebb megoldás, de mindenképp ez a legstabilabb, ugyanis a ventillátor keltette mikrorezgések miatt lehetséges lenne a más rögzítés idővel történő meglazulása. De mint írtam is, ezzel ahogy én csináltam, csupán ötleteket szerettem volna adni. Könnyen lehetséges hogy másoknak ezzel kapcsolatban jobb elképzelései is vannak.
A levegő áramlását, hogy az elektronikához tényleg jut-e légmozgás, füst befúvásával vizsgáltam, ezért kellet, ahogy már írtam, lefedni a hátsó hűtőrácsokat.
IRON WARRIORS
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

HozzászólásSzerző: Peti » kedd feb. 03, 2009 1:38 pm

Köszönöm :)
Üdv:
Peti
Peti
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 335

HozzászólásSzerző: Hessler » kedd feb. 03, 2009 1:57 pm

Szia!

Örülök, hogy így állsz hozzá! :D Szóval akkor is, te mint autószerelő gondolom nem egyszer akadsz szembe olyan problémával, hogy a kreativitásodra kell, hogy hagyatkozz.
Ezért vártam volna tőled, hogy valami szép megoldással rukkolsz elő. Aljához erősíted egy átmenő csavarral v. valami ilyesmi. Ha nem nézném ki, belőled azt, hogy ügyes vagy nem is zaklatnálak ezzel. Az nem is vitatom, hogy mehet az elektronika felé valami levegő, és a semminél több, de hidd el nekem, hogy ha a közvetlen ráfújatod néha az is kevés lenne. Ilyen panel annyira fel tud forrósodni, hogy megolvassza a műanyagot maga körül. Ha ilyen forró, akkor gondolod, hogy elég lesz ez a hűtés neki?

Üdv. Hessler
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

Válaszok: 2818

HozzászólásSzerző: IRON WARRIORS » kedd feb. 03, 2009 3:03 pm

Szia Hessler!
Köszönöm az ötleteidet, na most azért annyit hozzá tennék hogy van némi fogalmam a dologról, hogy három elektronikát is sikerült már leégetnem, innen is jött az ötlet, mert másoktol is hallotam hogy ez bizony nem egyedi dolog, hogy megoldást kéne találni ezen problémára azok számára is akiknek az Elmod elektronika egyenlőre elérhetetlen.
Nem tudom hogy mennyire ismered ezeket a HL elektronikákat gyakorlati szinten, de amiről te írsz az igaz az RX13-asra, és úgy hallotam az új RX18-asra is. Melesleg szerintem óriási nagy hiba volt a HL részéről egy dobozba zárni ezt ahol semilyen hülésre gyakorlatilag nincs lehetősége az amúgy is melegedésre hajlamos elektronikának. Úgy hogy ezt a gyári hibát mindenkinek magának kell orvosolnia, erről azért nem írtam itt mert még erről a tipusról nincsenek személyes tapasztalataim.
Tehát a ventillátoros hűtés ezen formáját csak az RX14-es típusú elektronikához, annak is megfordított állapotában ajánlom!
Mégpedig azért mert ezt a típust a beépítése után alapos nyúzó próbának vetettem alá, és tapasztalatom szerint ez igen kevéssé melegedett, ezért ehhez a típushoz elegendő ez a légáramlás amit így kap. Természetesen lehet növelni a levegő mennyiségét, ha valaki kevésnek itéli, Pl: a szintén kapható 5V-os ventillátor beépítésével, de ennél megfelelő előtét ellenálás beépítése szükséges.
Azért írtam erről ilyen részletesen, hogy lásd hogy semmiképen nem ajánlanák olyan megoldásokat másoknak, amit én magam már nem próbáltam ki, és nem találtam jónak!
IRON WARRIORS
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

HozzászólásSzerző: Hessler » kedd feb. 03, 2009 3:34 pm

Az RX-13 tranyót tartalmaz, amíg a RX-14, és a RX-18-as FET-tel van vezérelve. Amit én láttam szétégni az RX-14-es panel volt amire nem lehet rászerelni hűtőbordát. Azért írtam, hogy szerintem a közvetlen hűtés jobb lenne neki. Amiben kiéget az egy vadi új tank volt semmilyen átalakítás nem volt rajta, és sima burkoló lapon közlekedet, tehát nem szőnyeg, fű, sár vagy valami emelkedőn. A dologhoz hozzá tartozik, hogy egy kicsit szorult az egyik oldalon a hajtás ami megfelelhet egy erősebb terep próbának. Végül is ha tesztelted, akkor jó, bár én azt ajánlanám, másoknak, hogy közvetlen a fettekre fújassák levegőt, mert az lenne biztosabb hűtés, hűtőborda hiányában.

üdv.
Üdv. Hessler
40.715 Mhz.
Hessler
globális moderátor
globális moderátor

Válaszok: 2818

HozzászólásSzerző: vz1967 » kedd feb. 03, 2009 4:42 pm

Akkor a külömbség!
A Rx 13 nyák tranyóval van vezérelve. A tranyó árammal vezérlik.(Amper).Ezért van az
a jelenség, hogy melegszik. A gyári nyák Kb 4 A ig terhelhető e fölött kiég. Ezért is kell
rá az aktív vagy passzív hűtés!
A feteket mi a Rx14 és 18 as nyákon van (és ott se azonos a kialakításuk) feszültséggel vannak vezérelve. Itt tizedvoltokról beszélünk. Ennek az a lényege hogy a plussz teljesítményt nem hővé alakítja át. Elvileg nem lenne szabad kinyiffania de sajna a panel többi részét nem alakították át így jobb az óvatosság!
Egy kis ventillátort megérdemel a dolog!! :D
Jagdpanzer.IV.L48
Panther G
Sherman Firefly
Opel blitz
És még nagyon sok-sok tank.
vz1967
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 2645

HozzászólásSzerző: IRON WARRIORS » kedd feb. 03, 2009 5:14 pm

Hát igen, pont ezért írtam le egy általam már megcsinált és tesztelt, (terepen is) hűtőventillátoros megoldást ehhez az RX14-es panelhez.
De az biztos hogy a közvetlen ráfuvatás hatásosabb lenne, persze csak akkor ha megfelelően biztosítva van a külső friss levegő beszívása, és a meleg levegő távozása a testből, különben csak belül forgatja a levegőt, és így előbb utóbb felmelegszik így is! Mindenesetre én elégségesnek találtam az én egyszerű megoldásomat is. A közvetlen fúvatást különben azért nem csináltam mert a levegő ki és beáramlásának kialakítása a testből jóval bonyolultabb lett volna, és nem itéltem szükségesnek a tesztelés alapján.
VZ-nek köszönöm a kimerítő magyarázatot az elektronikák működéséről, bár nem álítom hogy minden részletét megértettem, de legalább lett némi fogalmam az általam a gyakorlatban tapasztalt elektronikák viselkedésnek miértjéről.
IRON WARRIORS
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

Vissza: Gyári elektronikák