Rába Botond terepjáró rajgépkocsi

Külső, belső átalakítások

Moderátor: navycolt

Re: Rába Botond terepjáró rajgépkocsi

HozzászólásSzerző: yazoo » vas. márc. 25, 2018 7:11 pm

mamut írta:Azt nem értem, hogyha a golyók el tudnak szlalomozni a két hullámos gyűrű között, akkor hogyan tud bármikor is hajtani?

A működést valóban nehéz elképzelni. :csod Jó kérdés a felvetett dolog. Mondanám, hogy a görgők egymást váltják hajtáskor, de mivel egy görgővel is működik, ez nem lehet magyarázat. Valamiképpen azért összejön a dolog, valahogyan mégis összefeszülhetnek az elemek. :o Sajnos több infót nem találtam róla. :-(

A motorháztetőt már elkezdtem ismertetni, most folytatnám, hogy ne maradjon félbe. :)
Miután a két oldalsó lemez elkészült, még sok tennivaló maradt vele, elég kritikus műveletek is. Benne volt a pakliban, hogy ha nem jön össze elsőre, akár új oldalt is kellhet készíteni. :?
A motorház alakja előrefelé szűkül, oldalt és fennt is. Elöl szinte szögletes, míg hátul íves a felső rész.
A nyitása sem egyszerű. A felülső részen hosszában, a hűtő és a hátfal közé feszített laposvas tartóra két szemmel csatlakozik a zongorapánt. Ezen nyílik fel a két oldal, egyszerre értelemszerűen csak az egyik. Emellett oldalanként külön még a rácsos oldal is behajtható.
Az oldalakat alul két-két gumiakasztóval lehet biztosítani, a felnyitást félkör alakú fogantyúk segítik.
Bonyolítja a helyzetet, hogy a jobb oldali fedél a kormányműre is ráhajlik, így annak külön kiemelkedő része van, a tengely helyének kihagyásával.
A felső részeken egy-egy kicsi, hátrafelé felhajtható szellőzőablakocska is van a motorhűtés kiegészítésére.
A kivitelezést a pántok kialakításával kezdtem, először az oldalsó részeken, majd a hozzá illő ellendarabot készítettem el. Vékony acélpálcára hajlítottam rá a fülecskéket.

Kép Kép Kép Kép

A felső rész két felét összepántoltam, a már felszerelt két fülhöz illesztve. A pontos kiszabás az alak miatt körülményes volt, az ablakok kivágása után felváltva hajlítottam és vágtam a lemezt.

Kép Kép Kép Kép

Az oldalsó zongorapántokat kis takarósáv fedi, ezt a mini peremezőn képeztem ki. Az ablakocskák széléhez körben peremet forrasztottam.

Kép Kép

Az ablakocskák egy darabból, sablonra kalapálva készültek. A pántok elemeit összeszegecseltem, egy kis csövecske helyettesíti a rugós kitámasztót.

Kép Kép Kép

Kép Kép

A fogantyú acélgolyóval kidomborított lemez kettévágásával készült.

Kép Kép Kép

A gumiakasztók rugósak lettek, a felső akasztófül esztergált, reszelt, menetes darab, belehajtva a rugóba. Alul a tartóba menetet fúrtam, a másik vége ebbe van behajtva. Az ellendarab kis lemezfül.
A fekete cső csak azért van a menetre ráhúzva, hogy lefűrészeléskor ne tudjon megkereshetetlenül elpattanni. :D Reszeléshez a megfogást az M1,2 menet miatt egy fúróbefogó patron segítségével végeztem.

Kép Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

A nyitása ugyanakkor csak csipesszel lehetséges. :D

Kép Kép Kép Kép
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 732

HozzászólásSzerző: mamut » hétf. márc. 26, 2018 8:33 am

Teljesen elképesztő!

Amikor kivágtad a lemezből a zsanérfüleket, és az ollótól felhullámosodott a lemez, akkor azt hogyan/mivel simítottad ki?

yazoo írta:
mamut írta:Azt nem értem, hogyha a golyók el tudnak szlalomozni a két hullámos gyűrű között, akkor hogyan tud bármikor is hajtani?

A működést valóban nehéz elképzelni.

Úgy képzelem, hogy a golyó az ékek (hullámok emelkedő oldala) között mozog. Ha a két keréken kb azonos a nyomaték, akkor a golyó beszorul két ék közé, hajtja egyformán a két kereket. Kanyarban, amikor az egyik kerék többet gördülne, akkor a gyorsabb kerékhez tartozó ék kevésbé szorítja a golyót, ezért a golyó elmozdul a gyengébb ék irányába (az éket is elnyomva, tehát differenciáltan hajtva mindkét kereket), és így a két ék közül kiszabadul, és megy a következő hullámra (ék párra) ahol megint lejátszódik, ismétlődik a folyamat.
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 258

HozzászólásSzerző: TANK-R » hétf. márc. 26, 2018 6:15 pm

Szia Kolléga! :bravo
Képitt azért nagyon kellett vigyáznod, hogy nehogy vödör legyen belőle :D :D :D
Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)
TANK-R
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 876

HozzászólásSzerző: yazoo » kedd márc. 27, 2018 7:30 pm

Köszi Kolléga, azért odafigyelek! :D

mamut írta:az ollótól felhullámosodott a lemez, akkor azt hogyan/mivel simítottad ki?

Sima acélfelületre fektettem a lemezt, és egy szintén sima felületű acélhasábbal gyakorlatilag "kivasaltam" erősen rányomva és oda-vissza húzogatva. Erre a célra tartok két nyers gyorsacél esztergakés hasábot (16x16x200 mm), ezek köszörült felületűek, sarkosak és kemények.
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: yazoo » vas. ápr. 08, 2018 1:07 pm

Visszahaladva időben a differenciálműhöz, mivel akkor szét kellett szedni a beépítéshez a difiházat, egy nagy levegőt vettem, és teljesen elemeire bontottam az eddig összefelé épített járművet. :csod Több ok is volt, apró módosítások, hiánypótlások, és persze a festés.
Úgy gondoltam, ha a difi működni fog, felesleges lesz még egyszer újra szétszedni, így a tesztet inkább élesben fogom elvégezni. Ha bejön, nyertem, ha nem... :E (erre nem akartam gondolni. :) )
Elsőként a vázon dolgoztam, néhány csavarfej, szegecselés hiányzott, és a saját hülyeségem miatt egy forrasztásnál elolvasztottam az egyik laprugótartó bakot. Ezeket pótolgattam, majd lealapoztam a vázat. Az elülső görgőket is készre felszereltem.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép

A váz végül szürke festést kapott. Kezdetben idegenkedtem a színtől, mostanra valósnak érzem, sőt ez tűnik normálisnak. :o

Kép Kép

A hátsó felfüggesztést véglegesre szereltem, ami elsősorban a rögzítő csavarok méreteinek pontosításából, és a menetrögzítésekből állt. Így a lengőkarok nem tudnak megszorulni, de a csavarok sem kiesni. A kerékagyak végeibe, és a blokkra is felkerültek a Rába logók. A rugókat szintén véglegesítettem, kaptak kenést a belső mozgó tagok, szintén kellett menetrögzítés, és az alsó csavarozások nyomait el kellett tüntetni a tartókról.
A motorblokknak is nekiestem, és az oldalát némi szívfájdalommal :( és egy Dremellel megbontottam. A motor alá épített hűtőbordába is belefúrva a telemetria hőérzékelőjét építettem be, majd visszajavítottam az eredeti állapotra.

Kép Kép Kép

A kipufogót is lefestettem, a dob rögzítőkampóit felszegecseltem a váz belső oldalára. A csöveket befűzögettem, de a hátsó csőszakaszt csak két darabból lehetett helyre tenni, így el kellett vágnom, és a helyén egy hengeres toldóval összeállítani.
A hátsó kereszttartóra elkészítettem a trepnilemezes felhajtható fellépőket. Felhajtott állapotban egy kis akasztóval rögzíthető.

Kép Kép Kép Kép

A kereszttartót a vázba illesztve szegecseléssel rögzítettem.
Az első laprugókat kicseréltem, mivel puhának bizonyultak, ahogy az építés haladt. Az új erősebb rugóacélbetétet kapott, a nyomtatott gumirész alul hasonló maradt, a felső segédrugót viszont nem flexibilis, hanem PLA anyagból nyomtattam. Sajnos a korábban fémipari ragasztóval fixált cuppánt csavarokat nem sikerült szétszerelnem, :? így új csavarokat gyártottam, és hozzá pár anyát, párat azért melegítéssel sikerült letekernem. :mosoly

Kép Kép Kép

A kormányrudazat is kapott kenést, menetrögzítést. A kormánymű tengelyvonala érzésem szerint nem esett egybe a kormányrúd vonalával, ezt a felfekvő felületen papír felragasztásával korrigáltam.
A kerékagyaknál a meglevő fékcső kiállásokat gumicsövecskékkel összekötöttem a vázra erősített kis konzolokkal, ahonnan rézhuzalból vittem tovább a fém fékcső imitációkat a vázban vezetve a fülkéig. Hasonlóan idáig fut a tárcsafék rudazata is.

Kép Kép Kép

Az összeszerelés első fázisa egy sor hibajavítással, pótlással fűszerezve nagyjából így nézett ki. Érdekességként elkezdtem írogatni a beépített alkatrészek darabszámát. A képeken látható állapotban ez kb. 1000 db.

Kép Kép Kép

Kép Kép Kép
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: mamut » hétf. ápr. 09, 2018 11:37 am

Csodás képek!
mamut
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 258

HozzászólásSzerző: TANK-R » kedd ápr. 10, 2018 9:43 pm

A "Tigrisek a sárban" után Botond a "fűben" :bravo
Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)
TANK-R
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 876

Előző

Vissza: Átalakítások