1/16 kübelwagen

Külső belső átalakítások ...

Moderátor: vastalicska

1/16 kübelwagen

HozzászólásSzerző: Leo742 » hétf. júl. 25, 2016 6:33 pm

Sziasztok.

Egy kis előszónak. Hosszan fogok írni ,mert sok munka volt, és eddig nem volt arra időm ,hogy leírjam részletesen a a lépéseket.
Vannak olyan képek amiket utólag most készítettem, mivel menet közben fotózni sem mindig fotóztam.

Gyakorlatilag mióta modellezésre adtam a fejem, már tervben volt hogy egyszer szeretnék egy 1/16 os kübelwagent.
Ugye tamiyaban lehet vásárolni néha, néhol 1/16 ost , viszont horribilis ára van,a méreteihez képest, és nem szívesen szántam volna rá ennyi pénzt.
Így elkezdtem gondolkozni hogy meglehetne-e csinálni.
Mint mondtam régóta gyűjtögettem az infókat adatokat, illetve a legfontosabb az alkatrészeket, méricskéltem keresgettem, és körülbelül 1 hónapja a csillagok együttállása is megfelelő volt, sikerül mindent beszereznem ami szükséges az építéshez. Sajnos elég rutintalan vagyok a kocsik terén is ,így ezért kellett sokat agyalni mihez mi passzol(pl elektronika)

Amik komolyabb kihívást jelentettek, és idő kellettek hozzá mire a megfelelőt megtaláltam:

Egy elektronika, ezt rongyosgárda közreműködésével szereztem be, gyakorlatilag ez egy 3 csatornás 2.4 es vevő és a hozzá tartozó pisztolytáv , ehhez tartozott egy brushless szabályzó, illetve később Ogre segített egy megfelelő Brushed motor szabályzó beszerzésében(később).
A gumikat rc tank.de-ről rendeltem.
Az aksi egy 7.2V os 1200mAh lipó aksi, itt a méretre kellett nagyon figyelni, hogy beleférjen a járgányba(épphogy)
Brsuhless motor , ez szintén aliexpreszről rendeltem ( Dudi jóvoltából :P )egy 920KV-s 30A-s , illetve ehhez kellett pluszban egy másik szabályzó.
Mint kiderült később, ezek paraméterei nem voltak szimpatikusak, sem jók, nem volt az igazi a működése, így elindultam másik irányba. Ekkor segített Ogre mert gőzöm nem volt eddig,hogy mi a különbség a brushed - brussless motorok , és szabályzók közt , így keresni is nehéz volt, de végül összeállt a kép.

Az alap méreteket egy 1/35 ös tamiya kübelről vettem amit még anno Orsi épített festett.

Az alvázhoz ,és az alap mechanikákhoz alumíniumot használtam, stabilabb, illetve az volt kéznél,plusz egy lemezből kitudtam vágni megtudtam hajtogatni.Míg vártam az abroncsokra, a motorra és az aksira ,addig a méretek miatt esztergáltam 4 pogácsát is a kerekek helyére.

Kép

A kormányzás volt egy kicsit bonyolultabb, ez egy középső tartókonzolból két oldalt kerékagyakból, illetve a szervóból , és az ezeket összekötő lemezkékből állnak. Amire itt a tervezéskor figyelni kellett nagyon , hogy a kerék oldalra fordításakor ne érjen bele semmibe , és hogy ha jól láttam a kerék tengelye az autó hasával egy vonalban van, ezt is próbáltam tartani kiszámolni.

Kép

Amint megérkezett aliról a brushless motor elkezdtem kialakítania helyét , tudtam hozzá méricskélni a kihajtás tengelyét , mint látszik a képen először elég hülye helyre sikerült a kormányzás szerváját is rakni. Később , mikor elkészült a kaszni , láttam hogy más pozícióban is elfér így átraktam (meg annyi menet közbeni változtatással együtt).

Kép

Az alap koncepció a brushless motorral.

Kép

A kihajtást a lehető leg egyszerűbben próbáltam megoldani, még áttételt sem raktam bele, csak két fogaskerék és a motor . Ez persze így nem volt jó , így kipróbáltam a tankokhoz járó, airsoft fogaskerék házát, mivel átalakításból pár darab rám maradt,anyag volt bőven. Jelenleg ez jónak tűnik , ehhez kellett a szabályzót is cserélni(kb a 3. verziójú kihajtás és elektronika volt a jó).

Kép Kép

a tengely egy 5mm es alu rúd , a tengelytartó tömböcskéket még lekerekítem.

Kép

Ahhoz hogy a motort az aksit , a szabályzót be tudjam építeni a megfelelő pozíciókba , el kellett kezdenem a kasznit, hogy kialakuljanak a belső férőhelyek. Hát mit ne mondjak épppen hogy elfért minden.
Először lemértem, majd papírra szerkesztettem, ahogy azt illik, utána sztirolra átrajzoltam, kivágtam összeragasztottam.

Kép Kép Kép

Itt bajba kerültem mert gőzöm nem volt hogy lehet sztirolt hajtogatni a sárvédőhöz hogy úgy is maradjon. Végül esztergáltam egy vékony alu. csövet, megfelelő átmérőre, sörös doboz oldalát kivágtam megfelelő szélességben, ráhajtottam a sztirolt az esztergált hengerre(annyit engedett hidegen is) majd beburkoltam a sörös doboz lemezzel, és mint egy csőbilincset ráfeszítettem, így melegítettem pár percig , és csodálatos módon úgy maradt :D

Kép Kép Kép Kép

A kaszni alap elkészültével , még egy gondom akadt(egy?), hogy a sárvédők végén lévő ívet hogy oldom meg. Erre volt több ötlet, végül az maradt hogy külön kiesztergálom az ívet feldarabolom és felragasztom.

Kép

Jelenleg a projekt ott tart hogy a csíkokat felszerkesztettem, tejfölös dobozból kivágtam és elkezdtem felragasztani .

Kép

Készül az orrára a tartalék kerék, elég nagy agyart csináltam elsőre, majd abból le kell esztergálni amint kész a rávaló.

Ma véglegesítettem a felniket, amiket 2 részből készítettem, egy esztergált alap kerékből amire a gumi megy, illetve a különleges formát(csavarögzíttés helyét), egy "dísztárcsából" amit cnc-n martam ki(ez is kb a 4. verzió).

Kép

A kereket hegyes zárókupakkal rögzítettem menetesen, sajnos itt van túlzás , kénytelen voltam a menet méretéhez készíteni a kúpot, és az anyagvastagságtól félve óvatoskodtam ilyen nagyra , a másik lehetőség a sima anya a kerék rögzítésére.

Kép

Illetve az alvázhoz készítettem , mint már mondtam, egy burkolatot, ezzel egyben a kocsi fenekét is beleszerkesztettem,azt a jellegzetes letörést hátul.

Kép

És akkor egy kis videó hogy lehessen látni a járását is, ne csak nézését(a videó minőségért sry, a lényeg a mozgáson lenne)

https://youtu.be/kVhPU_mSWzA

Kép Kép

Remélem sikerült mindent leírnom, ha lemaradt kép vagy bármi akkor szóljatok. Kb 2 órán át írtam töltögettem szóval előfordulhat bármi :)
-Panzer IV f2 magyar - Panzer IV G - sherman Firefly - M3 lee (készülőben) - t34/85 - Trumpeter-
panzer IV H (készülőben) - Zis 5 V teherautó - S16 tiger 1 kurszk (Kovbarny) - Panzer III Kurszk (Kovbarny) - Pak 40
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 689

Re: 1/16 kübelwagen

HozzászólásSzerző: dudasis » hétf. júl. 25, 2016 7:37 pm

Szép tank... Ja nem... De azért szép :)
És egyből "kettőt" is építész ahogy nézem, bár a két topic kísértetiesen hasonló ;)

És még meg is említettél...megható...jelzem a szervóban is részem volt... :D
Üdv,
Dudi

- HL M26 Pershing (Videó, Képek)
- HL Pz.kpfw IV Ausf. F1 (Képek)
dudasis
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 276

HozzászólásSzerző: Petya Panther » hétf. júl. 25, 2016 8:08 pm

Nagyon klassz!!! Minden elismerésem! Milyen távval használod?
Petya Panther
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 866

HozzászólásSzerző: denkmeyer » kedd júl. 26, 2016 7:28 am

Jól néz ki, gratulálok!

A hátsó híd burkolatát a lehető legkisebbre kéne venni (szélesség pl.), mert így mindenen fenn fog akadni. Gyakorlatilag csak sima "úton" tud majd menni és egy ártatlan kavics is megfoghatja. (lásd: makroakadály-leküzdő képesség)
denkmeyer
denkmeyer
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1839

HozzászólásSzerző: yazoo » szer. júl. 27, 2016 8:49 pm

Eddig klasszul alakul, szépen összeállt! :jo
A terepjáróképesség azért jó lesz, ha megmarad. Gyakorlatban úgyis a tankok mellett kell helytállnia. :)
Először gyorsnak gondoltam, de inkább csak a hirtelen mozgása okozza ezt.
"Bármit működésbe lehet hozni, ha elég sokáig babrálod" (Wyszkowszki II.)
yazoo
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 862

HozzászólásSzerző: STEINER » szer. júl. 27, 2016 9:07 pm

Klassz kis kübi herr ob! És mindez teljesen nulláról! :bravo
(Pz 4h LAH. 547)
(Sherman 75 W HVSS)
(Kv1 ZA Сталина)
STEINER
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 1106

HozzászólásSzerző: Leo742 » csüt. júl. 28, 2016 7:27 am

Petya. Ez a táv.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ystem.html

Dudi. Töröltem, téged is töröllek .... :D

DR.Denkmeyer ÁSZ társ.

Milyen szakszerű voltál, ezt már nevezem.
Lekeskenyítem igazad van.Ezt első körben a brushless motorhot terveztem, így az "új" kihajtásnál, nem gondoltam rá.

Yazoo mester.

A baja terepjárhatósággal, hogy amikor Apámmal kipróbáltuk, betonon és földön jól ment, de már egy kisebb fűcsomón fennakad a hasa(nem a hátsó híd burkolat, addig el sem jutott :D) , viszont ami pozitív hogy az airsoft fogaskerekeit ugye arra tervezték hogy erős rugót hátrahúzzanak , még így hogy kivettem 2 fogaskereket is iszonyat nyomatékos lett, nem nagyon tudom lefognia kereket. Hirtelennek hirtelen megy az autó , de ahogy hosszútávon észrevettem , szépen felveszi azt a sebességet, ahol éppen a táv billentyűje áll. Majd ha hazamegyünk készítek róla utcai videót is , földön meg aszfalton (én is kiváncsi leszek). Valószínűleg nem fog tudni minden tank után menni, azért a tankokat terepre ezt pedig "személyszállításra" találták ki.

http://waralbum.ru/wp-content/uploads/y ... c4.th.jpeg

Steiner . BÚ
-Panzer IV f2 magyar - Panzer IV G - sherman Firefly - M3 lee (készülőben) - t34/85 - Trumpeter-
panzer IV H (készülőben) - Zis 5 V teherautó - S16 tiger 1 kurszk (Kovbarny) - Panzer III Kurszk (Kovbarny) - Pak 40
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: Rongyosgárda » csüt. júl. 28, 2016 8:14 am

Leo742 írta:Egy elektronika, ezt rongyosgárda közreműködésével szereztem be

"nemecsek ernő áruló" :'(

Amúgy jópofa. Hogy hajlítod (milyen eszközzel) ívre a sztirolt? (Nem a gázlángot kérdezem :) )
feefirstman [kukac] gmail [pont] com
Rongyosgárda
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 407

HozzászólásSzerző: Leo742 » csüt. júl. 28, 2016 8:55 am

Nem tudom, lehet mások rutinosabbak benne, ehhez az ívhez ez a megoldás jó volt....de lehet hogy hőlégfúvóval is megoldható?
A széle felpöndörödik melegítéskor, illetve azt vettem észre , mintha nagy hő kellene neki,nem volt elég 10 cm re tartani közelebb kellett tenni...

HA arra gondolsz hogy pl a sárvédő szélét hogy lehetne ívesre lehajtogatni..... passz....ki kell próbálni több lehetőséget is és kiderül, nem véletlen esztergáltam meg külön :P
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: tiger-49 » csüt. júl. 28, 2016 5:21 pm

Szevasz
Csak gratulálni tudok a kübelhez szèp munka.
Ráérzel a saját épités izére, és fog jönni a többi is.
Én is így kezdtem. Ez olyan mint az emberek a saját
gyermeke, csak így tovább. Remélem oroszkára eltudok menni és megézhetem a valóságban is.
Sok sikert a folytatáshoz.

Üdv: tiger 49
tiger-49
kezdő fórumozó
kezdő fórumozó

Válaszok: 49

HozzászólásSzerző: Leo742 » pén. júl. 29, 2016 7:34 am

Köszönöm. Tegnap véletlenül találtam a tejfölös doboz csíkok helyett , karbon szálanyagot, ami megfelelő méretű az oldal csíkozásához, így elkezdem majd lecserélgetni.Illetve felraktam a sárvédőket meg a pótkereket, majd a napokban tolok fel képeket.
Oroszkára azért szép lenne ha elkészülne :D Annyira nem kapkodok vele :P
De az biztos, megtudjátok nézni élőben , előbb utóbb : )
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

HozzászólásSzerző: Polyák Norbert » vas. júl. 31, 2016 7:43 pm

Gratulálok ! Nagyon tetszik ez a fajta hozzá állás ! Kiváncsian várom a végét ! :)
HL Leopard 2A6 HUN
Egy szeg miatt a patkó elveszett
A patkó miatt a ló elveszett
A ló miatt a csata elveszett
A csata miatt az ország elveszett
Verd be jól azt a patkószeget!
Polyák Norbert
haladó fórumozó
haladó fórumozó

Válaszok: 297

HozzászólásSzerző: vili » hétf. aug. 01, 2016 6:00 am

Hali!

Gratulálok. A saját építés mindig komoly kihívás. Eddig úgy néz ki szépen megoldottad.
Az arányok jónak tűnnek. A nehéz elemek még csak most bjönnek. Kitartás.

Üdv
vili
fórum veterán
fórum veterán

Válaszok: 2968

HozzászólásSzerző: TANK-R » hétf. aug. 01, 2016 9:41 am

Hóooppá! Nagyon lendületben vagy! :D Csak úgy "suttyomban" a legnagyobb titoktartás mellett épült egy ILYEN. Gratulálok :jo Ha lesz egy kicsit több időm "kijjeb" vesézem! :) Baráti üdvözlettel: Csaba :smoke
Üdv.TANK-R
"amcsi ócskavasak"
M 41 Bulldog(majdnem kész)
M 47 Patton "A halál 50 órája Tigrise"(épülőben)
TANK-R
profi fórumozó
profi fórumozó

Válaszok: 965

HozzászólásSzerző: Leo742 » pén. aug. 05, 2016 7:05 am

Köszi a hozzászólásokat:) Folytattam a munkát. Elkezdte a nagyobbacska részleteket a beltérben kialakítani.

A műszerfal alapját készítettem el, erre még jönnek ugye a kapcsolók. Ezt még persze csiszolgatni kell, mert marhára szőrösödik a műanyag.
3 részből áll, az egyik egy foglalat alap, a második egy fedél egy km óra furattal, és egy kis plexidarab.
A km óra nyomtatott, tesztdarab, ezt azóta színesen nyomtatottra cseréltem .

Kép Kép Kép Kép

-A belső oldalon is ott vannak a lemez préselt csíkok, ezt egy 1mm striolból készült második réteggel oldottam meg, erre már az ajtó plusz merevítő lemezeit is rámartam körbe, ami ad egy szép látható ajtókeretet belülről. illetve felraktam a műszerfal alapot.
-Ami még látszik hogy a váltómű középső házát is elkészítettem. Ezt először esztergáltam, majd próbáltam hajtogatni stirolt, aztán amikor már jól megszívattam magam a próbálkozásokkal, rájöttem hogy van ilyen formájú eszköz a lakásban. Majd vehetek másik alkoholos filcet. Mint látszik a vevő egység elől lesz , így ez alatt az ív alatt fut az elektronika csatlakozója.

Kép Kép Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Leo742 pén. aug. 05, 2016 11:45 am-kor.
Leo742
profi fórumozó
profi fórumozó

Következő

Vissza: Átalakítások